Napriek odporúčaniu NBS, aby sa na refinancovanie štátneho dlhu splatného v tomto roku použil radšej prebytok likvidity na domácom trhu, odsúhlasila dnes vláda vydanie štátnych dlhopisov v zahraničí v maximálnej sume 250 miliónov EUR.
Ako konkretizoval hovorca ministra financií Peter Papanek, Slovensko tak otvorí a zvýši májovú emisiu eurobondov v počiatočnej hodnote 500 miliónov EUR, čo je v prepočte asi 20,6 miliardy Sk do konca tohto roka.
Priamy predaj dlhopisov v nominálnej hodnote 1 000, 10 000 a 100 000 EUR začne 24. novembra tohto roku pri emisnom kurze 99,814 %. Dátum splatnosti je stanovený na 23. máj 2005, pričom úrokový výnos je pohyblivý 3-mesačný EURIBOR + 0,05 % p.a. Manažérom emisie má byť JP Morgan Chase Bank.
„Na zahraničných trhoch vieme dodať emisiu štátnych dlhopisov za omnoho výhodnejších podmienok, ako je tomu dnes na slovenskom domácom trhu,“ odôvodnil dnes schválený vládny zámer minister financií Ivan Mikloš. Ako uviedol, kým na domácom trhu s dlhopismi sa úroková miera pohybuje v súčasnosti na úrovni 5,5 %, v zahraničí zodpovedá iba 2,3 %, čím by sa pri emisii 250 miliónov EUR len v budúcom roku ušetrila polmiliarda korún.
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko napriek tomu uprednostňuje požičiavanie na domácom finančnom trhu. „Dôvod je jednoduchý, nutnosť sterilizácie dodatočnej likvidity, ktorú prinesú zahraničné emisie, v prípade, že sú použité na splácanie domáceho dlhu,“ odôvodnil M. Jusko. Na druhej strane ide podľa jeho slov iba o pokračovanie operácie, ktorú vláda odsúhlasila už v prvej polovici tohto roku, a štát si v tomto roku požičal menej, ako splatil. „V každom prípade budem rokovať s ministrom financií o stratégii požičiavania štátu na zahraničných peňažných trhoch v budúcom období,“ dodal. Podľa M. Juska by štát nemal úzko zohľadňovať iba fiskálne záujmy Ministerstva financií (MF) SR, ale aj náklady NBS.
V máji tohto roka SR vydala 2-ročné eurobondy s plávajúcou sadzbou v rozpätí 5 bázických bodov oproti 3-mesačnej sadzbe EURIBOR. Riaditeľ slovenskej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek pritom pre agentúru Reuters pred časom avizoval, že Slovensko plánuje emisiu veľkého objemu dlhopisov aj v 1. polovici budúceho roka. Táto emisia bude podľa jeho slov zatiaľ najväčšou v histórii. SR by v rámci redukcie dlhu mala potom každoročne pravidelne vydávať jeden eurobond.
Emisia eurobondov je súčasťou pokusov Slovenska o diverzifikáciu dlhu v rámci prístupového procesu do Európskej únie (EÚ) a prijatia jednotnej európskej meny, ktoré sa očakáva do konca tohto desaťročia. Podľa Bytčánka táto stratégia zvýši likviditu a obchodovanie so slovenskými dlhopismi.
Verejný dlh Slovenska dosiahol ku koncu roka 2002 sumu 451,6 miliardy SK, čo je pod úrovňou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP), ktorá je stanovená pre prijatie eura. MF však minulý týždeň objavilo riziká refinancovania štátneho dlhu, ktoré v priebehu nasledujúcich troch rokov budú ekvivalentné čiastke vyššej ako 10 miliárd Sk. Rezort chce využívať zahraničné trhy oveľa častejšie ako v minulosti v snahe zabezpečiť čo najlacnejší spôsob získavania prostriedkov pre refinancovanie dlhov.