ČLÁNOK




I. Hornák: manipulácia s akciami VSŽ je v súlade s princípmi trhu
2. apríla 2002

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) považuje za predčasné vytvorenie jednotného orgánu dohľadu nad finančným trhom. Jeho vznik by mohlo sprevádzať podcenenie jedného z niektorých segmentov trhu finančných služieb. Myslí si to Igor Hornák, predseda Výkonného výboru AOCP. Tvrdí, že tento segment dohľadu by sa mal vyvíjať samostatne.

Súčasne však vyslovuje úplne opačný názor, ktorý nepopiera predchádzajúci. Tvrdí, že rozdiely medzi inštitúciami poskytujúcimi finančné služby sa postupe stierajú. Je to preto, lebo jednotlivé inštitúcie nefungujú samostatne, ale existujú ako konglomeráty. Dôkazom toho sú produkty, ktoré v sebe spájajú poistenie, kolektívne investovania a bankové služby. Integrovanie dohľadu nad finančným trhom je preto správnym smerom.

„Na Slovensku je situácia iná, pretože všetky súčasti trhu nie sú rovnako vyvinuté. Bankovníctvo je konsolidované po očistení od bánk, ktoré prišli o licenciu a skončili v bankrote. Poisťovníctvo získava stále väčší podiel na trhu finančných služieb. Kolektívne investovanie vlastne vstalo z prachu pred dvomi rokmi a postupne získava percentná na vkladoch obyvateľstva. Najmenej je vyvinutá oblasť kapitálového trhu a obchodovania s cennými papiermi,“ myslí si o situácii na trhu finančných služieb I. Hornák. Poznamenáva, že kolektívne investovanie by mohlo dosiahnuť v priebehu piatich podiel na trhu vkladov 10 %.

Jednotný dohľad nad finančným trhom by mal podľa materiálu schváleného vládou 26. marca 2002 vzniknúť v rámci Národnej banky Slovenska. V Rakúsku sa vytvára dohľad mimo centrálnej banky a v Maďarsku už existuje samostatne niekoľko rokov. Štúdia, ktorú kvôli integrácii dozoru v rámci centrálnej banky vypracoval Miroslav Beblavý a Viktória Múčková, spomína že dohľad nad finančným trhom zastrešuje centrálna banka vo Fínsku a na Kajmanských ostrovoch. Svetové finančné centrum, za ktoré sa okrem New Yorku, považuje práve aj Londýn má dohľad nad finančným trhom integrovaný v Financial Services Authority (FSA). Táto inštitúcia existuje nezávisle od centrálnej banky.

„V európskych skúsenostiach sme sa nestretli s tým, že by dohľad nad finančným trhom bol súčasťou národných bánk. Koniec – koncov to dosvedčuje aj to, že bankový dohľad sa v minulosti sa nemal možnosť vyvíjať tak preto, lebo bol súčasťou Národnej banky Slovenska,“ mieni I. Hornák.

Správa misie Medzinárodného menového fondu v rámci hodnotenia Staff Monitored Program z 13. marca tohto roku konštatuje, že realizácia zlepšenia činnosti bankového dohľadu sa oneskoruje. Pričlenením ďalších segmentov finančného trhu do sféry pôsobenia Úseku bankového dohľadu nemusí znamenať jeho zlepšenie.

Úrad pre finančný trh vznikol ako inštitúcia, ktorá je nezávislá od Ministerstva financií SR a Národnej banky Slovenska 1. novembra 2000. O rok sa objavila novela zákona o Úrade pre finančný trh, ktorá predpokladá vznik funkcie generálneho riaditeľa a menovanie nových členov Rady Úradu pre finančný trh.

Úrad pre finančný trh politici obviňujú z tohto, že nezasiahol pri obchode s akciami VSŽ v decembri 2001. Podľa I. Hornáka nemal možnosť zasiahnuť. Zasahovanie kvôli manipulácii s cenou by bolo podľa neho v rozpore s trhovými princípmi.

„K manipulácii dochádzalo nasadením prostriedkov, či cenných papierov jednotlivých účastníkov obchodovania, pričom oni sa snažili prejaviť svoj názor na cenu týchto cenných papierov…. Druhý obchod bol jednoznačne prejavom vôle predávajúceho uskutočniť ho, aj keď sa uskutočnil za pomerne problematických skutočností, ktoré by mohli evokovať, že došlo k zneužitiu informácií v obchodnom styku, respektíve šírení informácií, ktoré mohli nejakým spôsobom deformovať trh. Týka sa to vyhlásení, ktoré boli pred týmto obchodom uskutočnené,“ mieni I. Hornák. AOCP sa domnieva, že Úrad pre finančný trh urobil maximum tým, že pozastavil vyrovnanie obchodu. AOCP navrhuje do Rady Úradu pre finančný trh súčasného výkonného riaditeľa Róberta Kopála.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS