Obavy z rastu cien nehnuteľností po vstupe do Európskej únie (EÚ) a rekordne nízke úrokové sadzby zabezpečujú hypotekárnym pôžičkám vo východnej Európe rekordné výsledky. Banky v celom regióne zaznamenali tento rok dvojciferný nárast pôžičiek na kúpu bytov a rodinných domov a odborníci sú veľkými optimistami v odhadoch ďalšieho vývoja stredoeurópskeho hypotekárneho trhu, ktorého veľkosť už dosiahla 18 mld. USD. Mnohí obyvatelia stredoeurópskych krajín sa domnievajú, že úrokové sadzby sú tak nízke, že nemá zmysel nechávať peniaze uložené v bankách a oplatí sa investovať do nehnuteľností, ktorých cena v budúcnosti ešte stúpne.
České ministerstvo pre regionálny rozvoj uviedlo, že hypotekárne pôžičky sa do konca septembra tohto roku medziročne zvýšili o 41 % na 148 mld. CZK. Líder trhu, ktorým je Českomoravská hypoteční banka, zaznamenala v tomto roku nárast celkovej sumy poskytnutých pôžičiek na bývanie o 38 % na 22,7 mld. CZK. Komerční banka uviedla, že záujem o hypotéky zvýšil jej portfólio hypotekárnych pôžičiek medziročne o 41 % na 23,7 mld. CZK.
Situácia v Maďarsku je podobná ako v ČR. Analytici uviedli, že maďarskej banke OTP, ktorá kontroluje 68 % maďarského trhu s hypotékami, pomohol razantný nárast hypoték vykompenzovať vplyv pádu výnosov z úrokov. Situáciu využila aj maďarská vláda, ktorá na konci novembra umiestila na trhu polovicu hypotekárnej banky FHB a získala 54 mil. USD. Dopyt investorov vtedy štvornásobne prekonal ponuku. FHB vlani zdvojnásobila úverové portfólio na 63 mld. HUF a svoj cieľ tak prekonala o 40 %.
Poľsko, ktoré je najväčším trhom spomedzi kandidátskych krajín, v rámci hypoték mierne zaostáva za vývojom v regióne. Podľa analytikov má však najlepšie časy ešte pred sebou, zvlášť ak úrokové sadzby budú pokračovať v poklese a ak sa zrýchli rast miezd. Hoci sú poľské sadzby vyššie ako české, resp. maďarské, pretože poľská centrálna banka sa snaží pomocou vysokých úrokov tlmiť nadmerný domáci dopyt, poľské hypotekárne pôžičky stúpli do konca septembra o 45 % na 27,4 mld. PLN. Štátom kontrolovaná banka PKO, ktorá má vedúcu pozíciu medzi bankami pre drobných klientov, zvýšila za prvých deväť mesiacov tohto roku hypotekárne úvery o 29 % na 10,6 mld. PLN. Banka BPH-PBK, ktorá je dcérou rakúskej Bank Austria, zaznamenala dokonca 67-percentný nárast hypoték a podiel na trhu vo výške 15,7 %. Pekao, ktorú kontroluje talianska UniCredito, za svojimi rivalmi zaostala a vykázala 10-percentný rast.
V porovnaní s vyspelými krajinami je podiel hypotekárneho trhu na hrubom domácom produkte (HDP) v strednej Európe šesťkrát až osemkrát menší. Podľa analytikov to ukazuje, aký veľký priestor pre rast ešte existuje. Rakúska Erste Bank očakáva, že stredoeurópsky trh pôžičiek na bývanie stúpne v roku 2004 o 40 až 50 % a o rok neskôr o 30 až 40 %. Na domácom rakúskom trhu pritom očakáva iba jednociferný rast.
Hoci konkurencia a nízke úrokové sadzby vedú k poklesu marží u bánk, analytici neočakávajú, že by sa mala obrátiť súčasná situácia bánk, ktoré medzi sebou ďalej zápasia o udržanie trhového podielu pred rozšírením EÚ. „Aj napriek vysokému dopytu po úveroch nepredstavujú hypotéky ‚zlatú baňu‘, pretože úrokové marže sa dostali na úroveň EÚ,“ povedal nemenovaný pražský bankový analytik. „Pre banky je však najdôležitejšie získať klientov na ďalších 15 rokov, a počas tohto obdobia ich zasypávať novými produktmi s cieľom maximalizovať príjmy z poplatkov,“ dodal. Dopyt po hypotékach budú taktiež pozorne sledovať portfólioví manažéri, pretože banky si budú musieť na trhu požičiavať. Podľa výšky vydaných hypotekárnych záložných listov vedie vlaňajší rebríček Česká republika s 935 mil. eur, za ňou nasleduje Maďarsko s 382 mil. eur. V Poľsku a na Slovensku sa zatiaľ vydali tieto dlhopisy v oboch prípadoch iba za 68 mil. eur.