Prelom rokov patrí anketám. V najúspešnejšej desiatke slovenských športovcov sa prvý raz ocitli samí majstri sveta a medzi nimi polovica, ktorá zarába viac ako milión ročne – navyše v dolároch. Aký je vzťah najlepších slovenských športovcov k peniazom? Laureátom športových ankiet a niektorým ich trénerom sme položili tri základné otázky:
1. Ak by ste mali milión korún navyše a museli by ste ich sponzorsky venovať športu, ale nie tomu svojmu, komu by ste pomohli a prečo?
2. Závidíte tým, ktorí zarábajú viac ako vy? Ľutujete, že ste si vybrali šport, ktorému sa venujete? Koľko by ste museli zarábať, aby ste boli spokojný?
3. Koľko korún stojí vaša ročná príprava a koľko by ste potrebovali, aby ste mohli trénovať podľa ideálnych predstáv?
Martina Moravcová (plá-vanie, dvojnásobná majsterka sveta a štvornásobná majsterka Európy, víťazka Svetového pohára)
1. Dala by som ten milión akvabelám. Sme síce dva rôzne športy, ale pod jednou strechou, v jednej spoločnej plaveckej federácii. Peniaze sa im zháňajú ťažko, nemajú ich veľa a aj účasť na pretekoch si hradia prevažne z vlastného vrecka. Na svetových podujatiach sa povzbudzu-
jeme navzájom, nuž by som im pomohla.
2. Každý si svoje peniaze zaslúži, nemá ich zadarmo, ale nebola by som proti, keby sa aj v plávaní dali zarobiť také peniaze ako v hokeji alebo v tenise. Neľutujem, že som sa dala na plávanie, v tom, čo robím, som aspoň dobrá a vďaka plávaniu som sa stala medzi ľuďmi známa. Privítala by som však, keby aj v našom športe neboli dotované len preteky Svetového pohára, ale aby plavci, napríklad ako atléti, dostávali prémie aj za tituly majstrov sveta, a bola by som spokojná.
3. Príprava ma, najmä tým, že žijem väčšinu roka v Spojených štátoch amerických, vyjde na dva milióny korún ročne vrá-tane účasti na pretekoch. Našťastie, v Dallase mám podmienky dobré, ale nikdy nie je problém v príprave minúť viac peňazí.
Jerguš Bača (hokej, obranca Liptovského Mikuláša, majster sveta z Göteborgu)
1. Ja som už milión dal, a to na výstavbu hokejbalového ihriska v Liptovskom Mikuláši. Hokejbal považujem totiž za ekonomicky nenáročný šport, ktorý môže hrať hocikto.
2. Každému jeho zárobok doprajem. Aj v NHL, kde príjmy za posledné roky rapídne stúpli, ale stále nemajú hokejisti toľko ako basketbalisti, bejzbalisti či futbalisti. Nech sa každý na svojom mieste udrží čo najdlhšie a peniaze, ktoré zarobí, dobre využije.
3. Viem, koľko ma stojí syn, ktorý trénuje hokej, ale je mi ťažko odhadnúť, koľ-ko stojí príprava celého mužstva.
Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom, majstri sveta, Európy a víťazi Svetového pohára v dvojkanoe)
1. Pavol: V súčasnosti rekonštruujeme novú lodenicu v Čunove, pretože zo starej nás vyhodili. Nejaký milión by sa tam určite zišiel. Výborné podmienky tam nájdu aj mladí, takže by som tým podporil aj našich potenciálnych nasledovníkov.
2. Peter: Nesťažujem sa. My sme bohatí na dobré výsledky, ktoré by som nevymenil za žiadne peniaze. Vo vodnom slalome sa skutočne veľa financií nekrúti. Odmeny nie sú vypísané ani za titul majstra sveta či Európy. Akurát za celkové umiestenie vo Svetovom pohári. Tam sme získali za víťazstvo päťtisíc dolárov, čo je dva a pol tisíca na hlavu.
3. Peter: Máme úplne ideálnu prípravu aj vďaka Stredisku štátnej športovej reprezentácie a Slovenskému olympijskému výboru. Patríme do Top tímu, takže sa dostaneme aj na zahraničné sústredenia. Náš tohtoročný rozpočet predstavoval jeden a pol milióna korún.
Henrieta Nagyová (tenis, so spoluhráčkami víťazka Pohára federácie)
1. Myslím si, že by som pomohla malým deťom, ktoré nemajú bohatých rodičov, majú talent, ale bez pomoci nemôžu preraziť. A je jedno, v ktorom športe by to bolo.
2. Každý je strojcom svojho šťastia a ťažko povedať, koľko je dostatočný príjem. Možno som mala šťastie, že mi rodičia vybrali tenis, ale ani my nemáme peniaze zadarmo a sú tvrdo vydreté.
3. Platím si všetko sama a ročne investujem do prípravy, cestovania, ubytovania a stravovania približne 100-tisíc dolárov. Ideál? Pol milióna dolárov.
Igor Kočiš (kulturistika, majster sveta do 70 kg)
1. Ku kulturistike má blízko fitnes. Poznám veľa talentovaných dievčat, ktoré na to majú, ale nemajú dostatok peňazí na kvalitnú prípravu. Im by som pomohol.
2. Nikomu peniaze nezávidím, ba ani neľutujem, že som si vybral kulturistiku. Je to šport, z ktorého na Slovensku nikto nevyžije. Keby som mal povedať predstavu o príjme, z milióna by som vyžil, vrátane prípravy, v pohode.
3. Ročná príprava vychádza na 200- až 250-tisíc korún. Ak by som si dovolil niekoľko sústredení a najmä v čase diéty by som vypadol na niekoľko týždňov tam, kde mám od všetkého pokoj a zameral sa len na seba, aj tak by som sa zmestil do pol milióna.
Milan Čížek (kulturistika, tréner majstra sveta Igora Kočiša)
1. Polovicu by som dal do mládežníckeho hokeja, aby unikátny výsledok z Göteborgu mal pokračovanie aj v budúcnosti, a druhú polovicu telesne postihnutým športovcom. Robia Slovensku rovnako dobré meno ako zdraví športovci. Myslím si, že nie sú dostatočne ohodnotení.
2. Každý si vybral šport, na aký má. Zverencom vravím jedno – ak si myslíš, že vieš hrať hokej, choď ho hrať a zarob si. Na začiatku to aj tak nie je o peniazoch, ale o láske k športu a tvrdej drine.
3. Kulturistická príprava nie je drahá, je v podstate záležitosťou výživy, a tá vyj-de minimálne na 100-tisíc korún ročne. Dalo by sa viac peňazí venovať na rehabilitácie a sústredenia, lebo je ideálne, ak kulturisti trénujú spolu, ale aj s tým by to vyšlo možno na 400-tisíc korún.
Juraj Bača (rýchlostná kanoistika, majster sveta a Európy v štvorkajaku)
1. Okrem niekoľkých vybraných športov sú na tom všetci ostatní veľmi zle. Nedával by som však peniaze do rúk profesionálnym športovcom. Investoval by som do mládeže, prípadne by som pomohol zlepšiť podmienky v nejakom klube.
2. Nemám komu čo závidieť. Sme športovci, nie podnikatelia, dokonca si myslím, že aj mne je čo závidieť – napríklad športový úspech. Napokon – veľa peňazí, veľa problémov. Vybrali sme si šport dobre, výsledky to potvrdzujú. Optimálny príjem? Keby som chcel len to, čo som do športu vrazil, musel by som mesačne dostávať 25- až 30-tisíc korún, ak by som počítal aj investície do lode, vyšlo by to ročne na milión korún.
3. Príprava je nevyčísliteľná. Aj preto, že naším športom žijú celé rodiny. Nedefinoval by som, koľko by mala stáť ideálna príprava. Optimálne je, keď má športovec zabezpečenú budúcnosť, a tým pokoj na prípravu, ale to by sme išli do státisícov a miliónov. Pretože športovať sa dá na vrcholovej úrovni možno desať rokov, ale žiť chceme niekoľko desaťročí.
Tibor Soós (tréner štvorkajaku R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Bača – zlatého na MS i ME)
1. Zachoval by som sa ako lokálpat-
riot a prispel by som na dokončenie našej novej lodenice v Komárne. Ale to len v prípade, že by som musel investovať milión do športu. Netvrdím, že v športe je peňazí dosť, no skôr by som ich venoval telesne či mentálne postihnutým, ktorí sú odkázaní aj na našu solidárnosť.
3. Vzhľadom na dosiahnuté výsledky je optimálna tá príprava, ktorú chlapci absolvovali. Neviem to presne vyčísliť, ale drahá sezóna nás vyjde asi na milión korún na osobu plus ďalšie prostriedky na materiálne vybavenie.
Miroslav Hýll (futbal, brankár Interu Bratislava, s ktorým získal dva tituly majstra Slovenska)
1. To je zložité. Asi by som pomohol futbalovým nadšencom v Rosine pri Žiline, kde som začínal, alebo by som investoval milión do mládežníckeho futbalu.
2. Či by som nechcel byť radšej dobre zarábajúcim hokejistom či tenistom? To je veľmi hypotetická otázka. Azda som sa mohol stať futbalovým útočníkom, a nie brankárom. Útočníci získajú ľahšie zahraničný angažmán. Aj nedávno som sa na tejto myšlienke celkom pobavil, keď sme si zahrali s partiou a mne sa strelecky celkom darilo.
3. Čo stojí ročná príprava klubu nedokážem vyčísliť, ale určite to nebude málo. Vezmite si len sústredenia mimo súťažnej sezóny – v zime i v lete. Teraz nás napríklad čakajú tri za sebou – Vysoké Tatry, Piešťany a jedno v zahraničí. Samozrejme, úroveň prípravy sa odvíja od finančných možností každého klubu.
Michal Martikán (vodný slalom, majster sveta v singlkanoe)
1. Dobre by som si to rozmyslel a pre dokonalý prehľad sa aj poradil s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú, ale určite by tie prostriedky smerovali do prípravy talentovanej mládeže.
2. Aj keď peňazí vo vodnom slalome nie je veľa, vybral som si dobre. Chcel by som zarábať tak, aby som mohol normálne žiť a neuvažovať, čo si môžem dovoliť. Aby som sa mohol chodiť stravovať do reštaurácií, aby som mal na kvalitné oblečenie a aby sme cestovali na podujatia tak, aby som to nemusel platiť z vlastných zdrojov.
3. Koľko ma stojí ročná príprava? Našťastie, takéto starosti nemám, to je skôr otázka pre môjho manažéra. (Richard Galovič povedal sumu 2 875 000 korún. „Neplytváme, preto by aj optimálna príprava, no v rovnako lacných hoteloch, stála presne tak isto.“)
Milan Haborák (atletika, 10. na ME vo vrhu guľou, slovenský atlét roka)
1. Stopercentne na základné ško-
ly. Moja manželka učí, poznám situáciu, často nemajú ani na telocvične, ich opravu či na vybavenie športovými potrebami. Špičkovejší šport si skôr dokáže nájsť peniaze ako základná škola.
2. Fakt, že v atletike nie je toľko peňazí ako v niektorých iných športoch, je skôr motivujúci. Špička zarobí dobre, ale len tá absolútna, možno len prvá desiatka v každej disciplíne. Takže sme nútení pracovať na tom, aby sme sa do nej dostali, byť stým na svete nestačí. S mojimi príjmami som spokojný. Stará sa o mňa Dukla Banská Bystrica, mám niekoľko sponzorov a manažéra, ktorý mi vybaví niekoľko finančne zaujímavých štartov. Konkrétne číslo by som však nehovoril.
3. Moja príprava vyjde na pol milióna korún, a to mi stačí. Ak by som mal k dispozícii viac peňazí, investoval by som ich už inam ako do podmienok na tréning.
Vladimír Vala, Jaroslav Slúčik (vodný zjazd, majstri sveta v dvojkanoe)
1. J. Slúčik: Milión by som investoval do dcéry, aby sa mi vrátili dva alebo tri. Začína s vodným slalomom, takže uvidíme, čo sa z nej vykľuje.
1. V. Vala: Takú situáciu si ani nedokážem predstaviť, takže na otázku neodpoviem.
2. V. Vala: Na to, že na vodnom zjazde nezbohatneme, sme si už dávno zvykli. Azda by som zvolil český model, kde sa pri rozdeľovaní štátnych prostriedkov na telovýchovu a šport dosť potierajú rozdiely medzi olympijskými a neolympijskými disciplínami.
3. J. Slúčik: Naša optimálna
príprava stojí toľko, koľko na ňu zoženieme peňazí. Ak by sme nazbierali ešte viac, nepripravovali by sme sa v zime doma medzi ľadmi, ale iš-
li by sme niekam
za teplom. Našťas-
tie, už tradične sa v tomto období dostaneme aspoň do Chorvátska.