ČLÁNOK




Husajn obvinil zbrojných inšpektorov zo špionáže
6. januára 2003

Iracký prezident Saddám Husajn obvinil v pondelok inšpektorov OSN, že v Iraku vykonávajú „špionážnu činnosť“ a zdôraznil, že Irak je pripravený na možný útok USA. „Namiesto hľadania takzvaných zbraní masového ničenia, inšpekčný tím sa zaujíma o zoznamy irackých vedcov, dávajú robotníkom zákerné otázky a zbierajú informácie o vojenských táboroch a legitímnej vojenskej výrobe,“ povedal Saddám vo svojom vyhlásení v Deň armády. „Väčšina ich činnosti je čisto špionážna práca,“ zdôraznil.

Iracký vodca označil hrozbu USA odzbrojiť Irak násilnou cestou za „syčanie hadov a brechanie psov“, no zdôraznil, že jeho krajina je pripravená na akúkoľvek inváziu. „Nič tak nesklame nepriateľa, ako keď je národ pripravený postaviť sa proti akejkoľvek ďalšej agresii, ktorá sa aj tak uskutočňuje v Iraku…Tu sme pripravení na všetko.“

Turecko a Sýria chcú zabrániť vojne v Iraku

Turecko a Sýria sa dohodli na spolupráci v snahe zabrániť vojne proti Iraku. Oznámil to v sobotu v Damašku po rokovaniach so sýrskym prezidentom Bašarom al-Asadom na začiatku okružnej cesty po arabských krajinách turecký premiér Abdulláh Gul. „Mali by sme vynaložiť všetko úsilie na dosiahnutie mierového riešenia a odvrátiť hroziacu vojnu v regióne,“ vyhlásil Gul po príchode do Damašku, kde sa stretol aj so sýrskym premiérom Muhammadom Mustafom Mirom. Turecko stále zvažuje, či umožní Spojeným štátom použitie vojenských zariadení v prípade vojny proti Iraku. Turecká vláda je presvedčená, že ešte stále je čas na zabránenie ozbrojeného konfliktu. Hovorca sýrskeho prezidenta v piatok uviedol, že mierové a diplomatické metódy ešte neboli vyčerpané.

Jeden z poradcov tureckého premiéra nazýva súčasný stav testovaním pôdy a zisťovaním, čo si Sýria, Jordánsko a Egypt myslia o možnosti vojny a zvlášť o možnej účasti Turecka na ozbrojenom konflikte. Turecká vláda si uvedomuje svoju izolovanosť od moslimských krajín v regióne, ktorú tento týždeň zvýraznili spoločné vojenské cvičenia s Izraelom a USA v stredomorskej oblasti. Vláda nechce, aby sa o nej hovorilo, že ako o „moslimskom obale“ pre Ameriku, poznamenal iný významný poradca. Zároveň si však cení svoje vzťahy najmä s USA a vo všeobecnosti so Západom. Turecký premiér sa teda bude snažiť vysvetliť zložitú pozíciu, v ktorej sa v súčasnosti Turecko ocitlo.

Medzitým Washington tvrdí, že potrebuje viac informácií od Bagdadu, aby dokázal svoje tvrdenie, že nevlastní žiadne zbrane hromadného ničenia. Zbrojní inšpektori, ktorí zatiaľ nenašli nič usvedčujúce, majú podať správu o výsledkoch vyšetrovania Bezpečnostnej rade OSN najneskôr do 27. februára.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS