Svet sa nachádza pred „hrozbou dlhotrvajúcej ropnej krízy“ a musí byť pripravený na to, že ceny ropy budú vysoké dlhé obdobie. Toto najprísnejšie varovanie o stave svetového trhu s ropou z dielne Medzinárodného menového fondu (MMF) sa objavilo už minulý mesiac Bolo to najprísnejšie oficiálne varovanie, ktoré zverejnila medzinárodná inštitúcia. Doteraz sa pesimistické názory na cenu ropy objavovali len v komentároch obchodníkov s touto komoditou, alebo v dlhodobých prognózach vývoja energetického sektora.
Hlavný ekonóm a vedúci oddelenia výskumu MMF Raghuram Rajan, sa snažil predpovedať rast dopytu po rope v rozvojových krajinách a hovoriť o obmedzených možnostiach dodávok za hranicami krajín vyvážajúcich ropu, ktoré sú združené v karteli OPEC. Povedal, že musíme byť pripravení na život pri vysokých cenách ropy a poznamenal, že „vysoké ceny ropy budú zostávať reálnou hrozbou pre svetovú ekonomiku.“
V správe o perspektívach svetovej ekonomiky MMF predpokladá, že ceny ropy v roku 2010 dosiahnu 34 USD za barel v súčasných cenách a v roku 2030 cena bude 39 – 56 USD.
Cena predpovedaná MMF značne prevyšuje trhové očakávania a očakávania ropného priemyslu. Predpovede sú vyššie ako ceny v poslednej dlhodobej prognóze Medzinárodnej energetickej agentúry. Tá predpokladá 27 USD za barel pre rok 2010 a 34 USD pre rok 2030.
Riaditeľ analytického oddelenia MMF David Robinson tvrdí, že kríza, ktorú pozorujeme, je permanentnou krízou, bude pokračovať a krajiny by sa mali k nej prispôsobiť.
MMF vyzval rozvojové krajiny v Ázii, vďaka ktorým v tomto roku stúpol dopyt po rope o 40 %, aby obmedzili svoje dotácie na palivo. Práve niektoré z krajín tohto regiónu, napríklad Čína, Indonézia a Malajzia, nedávno zvýšili ceny benzínu, aby znížili jeho spotrebu. MMF postavil svoju prognózu na tom, že v Číne prudko stúpol počet majiteľov dopravných prostriedkov na motorový pohon, ale aj na tom, že krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC nebudú môcť zvyšovať úroveň ťažby ropy. Stúpať by mala nielen cena ropy, ale aj dopyt po nej. Analytici predpokladajú, že dopyt po rope bude stúpať a bude sa každý rok zvyšovať o 2,1 barelu denne.
Niektorí špecialisti na problematiku ťažby ropy a trhu s ňou, majú skeptický názor na predpovede MMF. Podčiarkujú najmä to, že podobné názory nemá žiadna inštitúcia, ktoré sa zaoberá analýzami energetického sektora.
Správy MMF vykresľujú neradostné temné zajtrajšky pre spotrebiteľov v sektore energetiky. Najvplyvnejšia finančné inštitúcia na svete si myslí, že s rastom závislosti sveta na OPEC je najpravdepodobnejšie to, že to bude viesť k zvýšeniu cien ropy. MMF predpokladá, že kartel kontrolujúci 40 % svetovej ťažby ropy, musí do roku 2030 investovať do ťažby ropy napríklad 350 mld. USD na obnovu technologických zariadení. Bokom ohľadom vysokých cien čierneho zlata nezostalo ani Ministerstvo energetiky USD, ktoré pred časom predpovedalo na roky 2005 a 2006 cenu 55 USD za barel.