Vo švajciarskom Monruze – Neuchateli majú ojedinelý päthviezdickový hotel, v ktorom si hostia môžu užívat prvotriedny luxus a najmodernejšiu techniku. Pre hotelových manažérov z celého sveta je zároven aj študijným objektom, lebo pohodlie a bezpecnost tu zabezpecujú najmodernejšie informacné a komunikacné technológie, ako aj technika osvetlenia a riadenia budov. Hotel Palafitte je novinkou aj z architektonického hladiska: pavilóny pre hostí sú postavené na pilieroch v Neuenburgerskom jazere a sprostredkúvajú tak jedinecný prírodný zážitok.
Pilierové stavby majú vo švajciarskom kraji troch jazier velmi dlhú tradíciu. Už tritisíc rokov pred naším letopoctom sa na Neuenburgerskom jazere usadilo mnoho rolníkov v domoch na vode. Dnes – takmer o pättisíc rokov neskôr – sa táto starobylá tradícia opät využíva. V hoteli je 40 malých pavilónov so 120 lôžkami. Slúžia ako komfortné hostovské izby. Dovedna 24 miestností sa vznáša nad hladinou na pilieroch, ktoré sú zapustené do dna jazera. Recepcia, bar, reštaurácia, kongresová sála a kuchyna, ako aj kancelárie sú v hlavnej budove na brehu. Takisto dalšie pavilóny.
„Výnimocná architektúra a interiérové zariadenie, vynikajúca kuchyna, individuálny servis vyškoleného personálu poskytujú hostom vysoké pohodlie,“ hovorí riaditel hotela Antoine Chaumeron. V tomto odvetví nadpriemerná 65-percentná vytaženost hotela dokazuje prítažlivost tejto inovacnej koncepcie. „Približne 80 percent hostí sú Švajciari, ktorí navštívili výstavu EXPO 02, kde projekt vlastne vznikol,“ uvádza A. Chaumeron. No aj pocet dalších turistov a obchodných cestujúcich, prichádzajúcich na podujatia do Palafitte, nepretržite rastie. Za prevádzku sú zodpovední absolventi renomovanej Hotelovej školy v Lausanne.
Výhlad z vane
Už vo vstupnej hale päthviezdickového zariadenia si návštevníci môžu všimnút novú filozofiu prístupu k hostom. Každého privíta jeden z clenov tímu v jeho rodnej reci. Tento pracovník je pocas celého pobytu zodpovedný za individuálny servis hosta. Hned pri registrácii vysvetlí funkcie rozlicných najmodernejších prístrojov – pomáha mu pri tom interaktívny hotelový informacný systém. Prehlad o všetkých zariadeniach a ich castiach môže host vidiet na monitore.
V Palafitte prevláda moderna vo svojej najkrajšej forme. Základným architektonickým princípom je prehladnost a spojenie s okolím. Z priestrannej, jasnej recepcie sa naskytá pohlad cez bar a reštauráciu s velkou terasou priamo na jazero. Dômyselné osadenie okien a sklenených tabúl v svetlej drevenej podlahe umožnuje hostom sledovat hru vln a svetla aj zo svojich pavilónov nad vodou, velkých 56 m2. Každá izba má aj drevenú plošinu, z ktorej návštevníci môžu skocit priamo do jazera zaplávat si alebo si vychutnat pokojnú vecernú atmosféru. Kto chce, môže ranajkovat v intimite, v župane na terase. V strede pavilónu sa nachádza velká dvojlôžková postel, ktorá má na celnej strane otocnú cast steny. Za nou je kúpelna. Pootocenie drevených lamiel umožní pohlad z vane na jazero, oproti ležiaci Mont Vully a zasnežené vrcholky nedalekých hôr.
Už pri plánovaní sa kládol velký dôraz na ekológiu. Preto sa predpokladalo využitie obnovitelných zdrojov energie, ako je teplo zeme a slnecné žiarenie. Každý pavilón má svoj ventilacný systém a prípravu teplej vody. Host si tak môže prispôsobit teplotu a vytvorit klímu, aká mu vyhovuje. Základ systému tvorí odparovacie a ventilacné zariadenie a tepelné cerpadlo, ktoré v lete chladí a v zime podporuje centrálny vykurovací systém. Komplexný riadiaci systém ovláda všetku techniku budovy. Patrí k nemu aj vykurovacia a klimatizacná technika v pavilónoch, kontrola prístupu, telefónna ústredna a protipožiarna signalizácia. Jednotlivé spínace a senzory v miestnostiach – ci už pre izbovú teplotu, osvetlenie, žalúzie, kúrenie, klimatizáciu alebo natiahnutie sietky proti komárom – sú prepojené káblovým alebo rádiovým spojením prostredníctvom štandardizovaného zbernicového systému EIB (European Instalation Bus). Možno ich riadit cez pocítac pomocou multifunkcného ovládacieho panelu.
Aj osvetlenie je v Palafitte novinkou. Nové technológie ovládania svetla, použitie svetelných diód za vznášajúcou sa plachtou v reštaurácii a inteligentné lampy prepojené s hlásicmi pohybu zabezpecujú ekonomickú spotrebu elektrickej energie a perfektné osvetlenie. Výrazným prínosom pre bezpecnost hotelových hostí je biometrický systém vstupnej kontroly.
Ovládanie dotykom
„Pri registrácii sa zaznamená odtlacok prsta, ktorý sa uloží do pocítaca,“ vysvetluje Othmar Huber. Namiesto klúca alebo karty vsunie zaregistrovaný host pod cítacie zariadenie pri dverách svoj prst, cím sa mu uvolní prístup do jeho pavilónu. Nepovolaní nemajú žiadnu šancu vniknút do izby paklúcom alebo inými trikmi.
Najmodernejšia technika má hostovi naozaj slúžit, a nie mu strpcovat život. Preto sa pri budovaní tzv. rozhraní medzi clovekom a strojom dbalo na jednoduchost a komfort. Svetlo, kúrenie alebo žalúzie sa ovládajú bud klávesnicou a myšou pocítaca, alebo mobilným multimediálnym zariadením. Táto obslužná a komunikacná konzola je velká a tažká asi ako kniha. Má 21,3 cm široký farebný displej. Pokyny sa zadávajú virtuálnou klávesnicou alebo písaním priamo na dotykovú obrazovku.
„Na displeji je znázornený príslušný pavilón v pôdoryse a host môže jednotlivé prvky ovládat intuitívne jednoduchým dotykom,“ vysvetluje vedúci projektu divízie Information & Communications (I & C) spolocnosti Siemens Švajciarsko Michel Meister. Na zaciatku sa vyskytli problémy zvyknút si, no po vytvorení zrozumitelných piktogramov zvládajú ovládanie aj hostia bez technického cítenia.
Na dizajnovo dokonalých pocítacoch s farebnou tlaciarnou môžu hostia využívat superrýchly prístup na internet 10 Mb/s, prístup k hrám, na hotelový servisný a informacný portál atd.
„Hostia tieto možnosti velmi vítajú,“ potvrdzuje riaditel hotela Antoine Chaumeron. „Samozrejme, nie každý klient, ktorý u nás spravidla strávi iba jednu noc, využíva všetky vymoženosti techniky.“ Ale u väcšiny hostí zvítazí hrácska vášen a vyberú si zo širokej ponuky.
V rodnej reci
Základom telekomunikácie v hoteli Palafitte je moderný komunikacný systém na báze IP-komunikacného systému, ktorý používa na hlasový prenos aj dátovú siet. Všetky izby sú vybavené pevnou linkou s lahko obslužným šnúrovým telefónom, ako aj mobilným bezdrôtovým, takže súcasne môžu telefonovat dvaja ludia. Napríklad, kým si jeden host objednáva bezšnúrovým telefónom na terase nápoj, druhý pokojne telefonuje von z hotela. Rýchla a spolahlivá kooperácia medzi telekomunikacným systémom a hotelovým softvérom je nevyhnutným predpokladom najmä pre ekonomickú a dobre fungujúcu organizáciu hotelovej prevádzky. Už pri vstupnej registrácii sa aktivuje hotelový program. Automaticky zapína príslušné telefonické zariadenia a mobilnú obslužnú konzolu v pavilónoch a otvára hotelový úcet. Evidujú sa tak všetky relevantné komunikacné údaje pre vyúctovanie (dátum, cas, volané císlo a náklady na jednotlivé hovory). Pri registrácii sa zaznamenáva aj rodná rec hosta. Údaje sa odovzdávajú do hotelového systému, výsledkom je nastavenie všetkých dôležitých zariadení, obslužných systémov a komunikacných prostriedkov do príslušného jazyka. K nim popri funkcii budenia patria aj informácie o obsluhe telefónu a osobná hlasová schránka.
Pri odhlasovaní hosta je automaticky informovaný hotelový softvér. Oprávnenia sa deaktivujú a meno hosta, ako aj všetky ostatné informácie sa vymažú z databázy.
Pre nasledovníkov
„Palafitte nie je jednoducho iba hotel, ale aj zdroj inšpirácií – pre kritických odborníkov, ako aj pô-
žitkárskych hostí,“ tvrdí riaditel Key Project Management spolocnosti Siemens Švajciarsko Othmar Huber. Preto k Neuenburgerskému jazeru prichádza množstvo architektov a hotelierov z celého sveta. Chcú spoznat hotel budúcnosti a inšpirovat sa.
Hotel budúcnosti postavila za rok spolocnost Siemens ako generálny partner s podporou Nadácie rodiny Sandoz, ktorá investovala približne 20 miliónov frankov. „Impulzom na našu spoluprácu bola výzva podielat sa priekopníckymi technickými riešeniami na koncepcii hotela dalšej generácie. Všetky komponenty však možno kúpit na trhu už v súcasnosti,“ zdôraznuje Huber. Aj riaditel tohto päthviezdickového hotela verí, že mnohé z týchto v súcasnosti obdivovaných inovácií budú o pät rokov patrit k bežnému štandardu. „Ved to nie je tak dávno, co sa v hotelierstve zacal používat fax alebo pocítac,“ spomína.
Ci bude hotel Palafitte o pät rokov ešte stále na tom istom mieste, je otázne. Predbežne má povolenie do novembra 2003. „Možno sa bude musiet kvôli ochrane prírody prestahovat,“ hovorí Ruth Watzkeová z tlacového oddelenia ICN Enter Networks. Ale aj týmto sa zaoberal tím architekta Kurta Hofmanna, ktorý kládol mimoriadny dôraz na trvácnost celého projektu. A tak sa všetky casti hotela dajú opätovne použit a dom možno ako celok alebo po castiach znovu postavit na inom mieste.