ČLÁNOK




Horizont Slovakia unikol pred štátnym dozorom
2. januára 2002

Obchodník s cennými papiermi, akciová spoločnosť Horizont Slovakia dala Úradu pre finančný trh vianočný darček. Vrátila licenciu, na základe ktorej môže podnikať ako obchodík s cennými papiermi. Úrad pre finančný trh vznikol 1. novembra 2000 a podľa zákona dohliada nad spoločnosťami spravujúcimi podielové fondy, obchodníkmi s cennými papiermi a komerčnými poisťovňami. Prečo Horizont Slovakia vrátil licenciu obchodníka s cennými papiermi? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Firma nechcela, aby na jej podnikanie mohol dohliadať štátny dozor. Úrad pre finančný trh nemá žiadne nástroje na to, aby mohol komukoľvek zabrániť vo vrátení licencie.

Podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorý má platiť od začiatku tohoto roka, Úrad pre finančný trh môže dohliadať na činnosť firiem na konsolidovanom základe. Znamená to, že dohľad by sa týkal nielen firmy Horizont Slovakia, ale najmä spoločnosti B . M. G. Invest, ktoré je jej stopercentnou dcérskou spoločnosťou. Okrem B. M. G. Invest Horizont Slovakia investoval do ďalších firiem v rôznych oblastiach.

Obe firmy vyberajú od ľudí peniaze a sľubujú im výnosy (úroky), ktoré vysko prevyšujú výnosy na finančnom trhu. Podľa odhadov Asociácie správcovských spoločnosti strata týchto firiem dosiahla 2,3 mld. Sk. Pretože nemajú zisk, výnosy môžu vyplácať len z peňazí, ktoré získavajú od nových klientov. Horizont Slovakia a B. M. G. Invest prijímali od ľudí peniaze niekoľkými formami. Základnými dvomi boli zmluva o tichom spoločenstve a zmluva o pôžičke. O bankových vkladov sa odlišujú dvomi vlastnosťami. Prvou je to, že peniaze poskytnuté týmto spôsobom, nespadajú do pôsobnosti zákona o ochrane vkladov. Druhou je to, že peniaze uložené v banke sú majetkom klienta, ale peniaze poskytnuté ako vklad tichého spoločníka sa po odovzdaní stávajú majetkom spoločnosti, ktorá ich získala od klienta. Ak táto spoločnosť skrachuje, klient príde o všetky peniaze. Subjekty, ktoré vyplácajú výnosy z vkladov nových klientov sa nazývajú pyramídové hry, alebo Ponziho schémy. Na Slovensku už skrachovalo viacero týchto firiem. Medzi najznámejšie patrili Sun, Allegros, MCS, Nick Finance. Médiá o týchto firmách neinformujú preto, lebo patria medzi najväčších zadávateľov inzercie. Podľa nového zákona o investičných službách, štátny dozor bude od týchto firiem vyžadovať prospekt investície, v ktorom by mali jasne povedať kam vložili peniaze. Regulácia sa týka aj reklamy týchto subjektov v médiách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS