Eurozóna by mala mať spoločnú vládu, vyhlásil v nedeľu francúzsky prezident Francois Hollande. Svoj návrh odôvodnil tým, že občania potrebujú obnoviť vieru v projekt spoločnej Európy, ktorý oslabila grécka kríza. Hollande navrhuje vznik vlády eurozóny s osobitným rozpočtom a parlamentom, ktorý by ju kontroloval.
Hollande uviedol, že devätnásť štátov sa rozhodlo vstúpiť do menovej únie, pretože to bolo v ich záujme a nik si „nezobral na zodpovednosť vystúpiť z únie“. Podľa francúzskeho prezidenta si toto rozhodnutie žiada posilnenú organizáciu. Členovia eurozóny sú v súčasnosti v rámci EÚ združení v neformálnej skupine, tzv. Eurogroup, ktorú tvoria ministri financií jednotlivých krajín.
„Neohrozuje nás ‚priveľa‘ Európy, ale jej nedostatok,“ napísal Hollande v týždenníku Journal du Dimanche. Európa nechala svoje inštitúcie zoslabnúť a európska dvadsaťosmička má problémy nájsť spoločnú reč pre napredovanie. Parlamenty ostávajú príliš vzdialené rozhodovaniu a ľudia sa po toľkom prehliadaní začínajú odvracať, pokračoval Hollande.
Odtrhnutie európskych inštitúcií od občanov podľa francúzskeho prezidenta využili populistické strany. Kritizujú Európu, pretože „sa boja sveta, pretože chcú, aby sa vrátilo rozdeľovanie, múry a ploty,“ uzavrel Hollande.