Hodnota čistého bohatstva slovenského verejného sektora sa v minulom roku zhoršila. Ku koncu vlaňajška predstavovala záporných 434,79 mld. eur, čo v pomere k hrubému domácemu produktu znamenalo mínus 463,2 percenta. Medziročne sa negatívny podiel čistého bohatstva verejného sektora na hrubom domácom produkte prehĺbil až o takmer 200 percentuálnych bodov. Vyplýva to zo súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2019, ktorú v stredu prerokoval vládny kabinet.
Koncept čistého bohatstva sa začal sledovať na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a má dať popis hospodárenia verejného sektora ako celku. Verejný sektor pritom v tejto definícii zahŕňa okrem organizácií verejnej správy aj podniky verejnej správy a Národnú banku Slovenska. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa pod čistým bohatstvom rozumie súčet vlastného imania subjektov verejnej správy, vlastného imania Národnej banky Slovenska, vlastného imania podnikov štátnej správy a podnikov územnej samosprávy upravený o implicitné záväzky, iné aktíva a iné pasíva vrátane podmienených záväzkov.
Súhrnná výročná správa Slovenskej republiky za rok 2019 zároveň konštatuje, že schodok verejnej správy v minulom roku dosiahol 1,4 % hrubého domáceho produktu a hrubý dlh verejnej správy dosiahol vlani 48,5 % úrovne ekonomiky. Štrukturálny deficit vykázal mínus 2,2 % hrubého domáceho produktu a medziročne stúpol o 0,6 percentuálneho bodu. V rámci Európskej únie tak vlani z 27 štátov dosiahlo vyšší deficit verejných financií iba sedem krajín, kým vyšší dlh ako Slovensko evidovalo 16 štátov.