Riadiaci výbor sa rozhodol umožniť deviatim spoločnostiam, ktoré prejavili záujem o kúpu 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), vykonať podrobný hĺbkový audit (due diligence). Po zasadnutí komisie pre riadenie a koordináciu procesu privatizácie SPP o tom v piatok informoval tajomník komisie Vladimír Tvarožka. Tieto spoločnosti budú môcť uskutočniť previerky dokumentácie v data roome a budú mať právo zúčastniť sa na prezentáciách manažmentu.
Mená uchádzačov ani podrobnosti o obsahu ponúk sa rozhodla riadiaca komisia nezverejniť až do momentu doručenia konečných ponúk. Informačné memorandá si prebralo štrnásť záujemcov.
Záujem zúčastniť sa privatizácie SPP doteraz prejavilo spoločné konzorcium nemeckej spoločnosti Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej SNAM. V medzinárodnom tendri mu chce konkurovať konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. Záujem naznačil aj ruský plynárenský gigant Gazprom, ďalší nemecký koncern E.ON Energie svoju prípadnú účasť dementoval. Minister hospodárstva očakáva oficiálne ponuky na 49 % akcií SPP v decembri tohto roka. Prostriedky za predaný podiel by podľa neho mohla SR dostať v prvom kvartáli budúceho roka. Výnos z predaja 49-percentného balíka akcií SPP spojeného s istými riadiacimi právomocami odhadujú analytici na 3 až 8 mld. USD.
Slovenská republika vyhlásila medzinárodný tender na predaj SPP koncom augusta. Podnik je monopolným dodávateľom zemného plynu v krajine. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla 2001. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk.
Analytici sa zhodujú, že ide o doteraz najrozsiahlejšiu privatizačnú transakciu v SR a zároveň jeden z najväčších projektov v regióne strednej a východnej Európy. Na konečnú cenu privatizovaného balíka 49 % akcií SPP bude podľa analytikov vplývať viacero faktorov. Rozhodujúcimi sú postup procesu deregulácie cien plynu a liberalizácie trhu, stav investičného majetku spoločnosti a medzinárodný aspekt privatizácie v súvislosti s konkurenčnými transakciami v regióne a konkurenčnými tranzitnými cestami. Dosah na konečnú cenu môžu mať aj problémy s takzvanými Duckého zmenkami, ktoré spoločnosť emitovala v minulosti. Podľa niektorých analytikov však záujemcovia kladú väčší dôraz na strategickú polohu tranzitného systému SPP než na rýchlosť liberalizácie predajných cien na domácom trhu.