Výrobcovia počítačov a ďalších vyspelých technológií zaznamenajú vo východnej Európe výrazný rast. Očakávané prijatie regiónu do Európskej únie (EÚ) a príliv investícií totiž povzbudí výdavky do informačných technológii. Informoval o tom generálny riaditeľ českej divízie firmy Hewlett-Packard (HP) Pavel Kalášek. Predpokladá sa, že vo svete technológií sa východná Európa stane v tomto roku jedným z mála svetlých miest, kým celková situácia v svetovom technologickom sektore bude pochmúrna. Sektor informačných technológií (IT), ktorý kedysi zaznamenával výrazný rozmach, má v súčasnosti vážne problémy s prekonávaním dvojročného útlmu.
V máji 2004 sa má k bohatšej EÚ pripojiť osem krajín strednej a východnej Európy (SVE). HP a ďalšie nadnárodné technologické firmy predpokladajú, že tento proces bude v ďalších rokoch kľúčovým motorom ich rastu. „Kandidátske krajiny majú síce veľmi obmedzenú kúpnu silu, avšak ich trhy porastú určitú dobu výraznejšie ako hrubý domáci produkt, pretože nové technológie sa stávajú dostupnejšími, cenovo prijateľnejšími a nutnými,“ povedal Pavel Kalášek. „Krivka, ktorú tieto trhy pred svojim nasýtením opíšu, bude výrazne strmšia ako v prípade západoeurópskych krajín,“ dodal. HP je v strednej Európe na čele v rámci v predaja osobných počítačov. Regionálny trh zásobuje približne z 10 percent.
Hrubý domáci produkt (HDP) stredoeurópskych krajín ako Česká republika a Maďarsko rástol v niekoľkých uplynulých rokoch ročne o dve až päť percent, keďže prílev investícií rozšíril výrobné kapacity a rast miezd povzbudil spotrebu. Postkomunistická reštrukturalizácia ekonomík a privatizácia spracovateľského priemyslu a verejných služieb, ktorých sa ujali strategickí partneri zo zahraničia, položili základy pre rast výdavkov na technológie. Ako vyplýva z predbežných výpočtov firmy IDC, dodávky osobných počítačov vlani vzrástli vo východnej Európe medziročne o 16 % na päť miliónov kusov. To prekonáva pomalé tempo v EÚ, USA a Japonsku. Kalášek uviedol, že kľúčovým zdrojom rastu sa rýchlo stáva štátna administratíva. Tá sa budovaním sietí s novou technológiou pripravuje na byrokratické štruktúry EÚ. „Vstup do EÚ je najväčším motorom rastu, pretože vyžaduje určitý druh komunikačnej pripravenosti,“ dodal Kalášek.