Rast slovenskej ekonomiky v priebehu roka 2000 zaznamenal postupnú akceleráciu a vonkajšia nerovnováha sa znižovala. Pokračoval rast hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý v treťom štvrťroku dosiahol 2,5 % a na budúci rok by mal vzrásť o 3,2 %. Na tlačovej besede pred svojím odchodom na Svetové ekonomické fórum v Davose to uviedol predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Ku koncu septembra dosiahol prílev priamych zahraničných investícií 50,2 mld. Sk, čo je historický rekord a zároveň najvyšší prírastok spomedzi všetkých krajín Visegrádskej štvorky.
Medziročná inflácia v minulom roku od júla klesla pod hranicu 10 %. Ku koncu septembra bola inflácia oproti septembru predchádzajúceho roka 8,7 %. V poslednom kvartáli sa tempo rastu inflácie stabilizovalo a pohybovalo sa v intervale 0,2 až 0,4 % na mesačnej báze. Ku koncu decembra dosiahla miera inflácie 8,4 % a bola o 5,8 bodu nižšia ako v decembri 1999. Viac ako polovica rastu súvisela s administratívnymi úpravami cien. Jadrová inflácia bola na úrovni 4,6 % a čistá inflácia bez vplyvu cien potravín vo výške 4,1 %.
Deficit bežného účtu platobnej bilancie dosiahol v prvých troch kvartáloch 7,6 mld. Sk, teda 1,2 % HDP. Priaznivý vývoj podľa premiéra spôsobil rast exportu tovarov o 30 %. Vývoz SR do krajín OECD vzrástol v priebehu jedenástich mesiacov o 30,6 %, pričom dovoz z nich sa za rovnaké obdobie zvýšil o 17,8 %.
Premiér zároveň uviedol, že hoci zahraničná zadlženosť v roku 1999 poklesla, minulý rok opäť vzrástla, v závere roku by však opäť mala klesnúť. V septembri 2000 zahraničná zadlženosť bola na úrovni 10,9 mld. USD.
Kurz koruny M. Dzurinda označil za stabilizovaný, napriek tomu, že oproti americkému doláru klesol. To je však spôsobené posilňovaním americkej meny voči euru v poslednom roku. Devízové rezervy dosiahli ku koncu decembra 2000 úroveň 4,1 mld. USD. V súčasnosti pokrývajú dovozy na úrovni 3,5 mesiaca.
Predseda vlády pripomenul, že medzinárodné ratingové agentúry v novembri zlepšili zo stabilného na pozitívny. „Vláda sa bude v tomto roku usilovať, aby Slovensko preradili do investičného pásma,“ skonštatoval M. Dzurinda.
Úrokové sadzby na medzibankovom peňažnom trhu oproti roku 1998 klesli z 28,5 % na 7,88 %. Zlacneli aj novoposkytované úvery – sadzba 23,5 % spred dvoch rokov sa znížila na 10,9 %. Tento pokles zvýšil množstvo peňažných prostriedkov určených na investície a podnikanie. Pokles sadzieb sa podpísal aj na zvyšovaní zisku podnikov – v prvých troch štvrťrokoch vzrástla tvorba zisku o 67,4 %, z toho nefinančné subjekty vytvorili o 43 % vyšší zisk ako predchádzajúci rok. Najväčší zisk dosiahla priemyselná výroba, 25,1 mld. Sk.
Miera nezamestnanosti sa odhaduje ku konca roka 2000 na 18,6 %, podľa premiéra však napriek tomu trh práce vykazuje isté zlepšenie a očakáva sa pokles o 1,5 percentuálneho bodu. „Nové pracovné miesta má vyprodukovať aj zintenzívnenie bytovej výstavby a pokračovanie výstavby diaľnic,“ dodal premiér Dzurinda.