ČLÁNOK




H. Androsch sa prihovára za autonómnu hospodársku politiku Európy
17. januára 2004

Európska hospodárska politika nie je produktívna, treba si to uvedomiť a zmeniť ju. „Ak sa kurz prudko nezmení, Európa stratí svoju priemyselnú základňu a aj hospodársky sa stane americkým protektorátom,“ tieto slová uviedol v rozhovore pre rakúsky denník Hannes Androsch, bývalý rakúsky minister financií a exvicekancelár, ktorý je v súčasnosti podnikateľom. Podľa neho sa Európa dostala do určitej „sendvičovej pozície“ medzi Amerikou a Áziou. A robí málo pre to, aby sa znovu dostala z nepriaznivej situácie.

Príkladom by vraj mala byť úroková politika Európskej centrálnej banky. Kým „Japonci vzdorujú“ europriestor má privysoké úroky a dáva si Američanmi nanucovať nevýhodný kurz dolára voči euru. K tomu sa pripája, že si európske krajiny Paktom stability dali zviazať ruky ešte viac. „Fiškálna disciplína je dôležitá,“ povedal Androsch, „ale nie v tejto skostnatenej forme“. Podľa neho bude pre Európu menej výhodná aj dohoda Bazilej II, ktorá ukladá nové úlohy bankám pri poskytovaní úverov.

Androsch sa zaoberá aj rakúskou hospodárskou politikou. Poukazuje na to, že samotné zníženie výšky daňového zaťaženie v Rakúsku z 37 na 25 % v budúcnosti nebude všeliekom pre podporu investovania. „Z neho budú mať prospech aj tí, ktorí nebudú investovať“. Vláda by mala viac daňovo podporovať inovačné investovanie. Pritom nie je správna forma poskytovania stimulačných prostriedkov. Sú obrátené smerom do minulosti namiesto toho, aby sa orientovali na budúcnosť.

Androsch v rozhovore kritizoval aj ďalšie časti rakúskej hospodárskej politiky. Napríklad nižšie mzdové náklady sa podnikateľom nepriaznivo kompenzujú zvyšovaním ekologických daní. Podľa expolitika sa tým dosahuje pravý opak zámeru, ktorým by malo byť zabezpečovanie pracovných miest.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS