Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko vyjadril opatrný optimizmus ohľadne obchodného deficitu SR. Výrazný deficit by sa mohol podľa neho ku koncu tohto roku znížiť. V júni sa totiž zaznamenal nižší deficit ako sa očakávalo. Jusko však dodal, že obchodný deficit za celý rok musí klesnúť pod rekordné maximá z roku 2001, ak má banka uvažovať o zmiernení menovej politiky.
„Júnové údaje o obchodnej bilancii hodnotíme v každom prípade pozitívne. Vývoj je povzbudzujúci. Na druhej strane by však nebolo vhodné preceňovať júnové údaje, pretože sa musíme pozrieť na vývoj za celý prvý polrok. Celkový výhľad pre zvyšok tohto roku však nie je zlý,“ povedal Jusko. Za prvých šesť mesiacov tohto roku predstavoval obchodný deficit Slovenska 41,928 mld. Sk v porovnaní s deficitom 41,531 mld. Sk za prvý polrok 2001.
Jusko ďalej uviedol, že oživenie ekonomiky v západnej Európe, ktorá je hlavným obchodným partnerom Slovenska, podporí zvýšenie dopytu po slovenských tovaroch, pričom export by malo naďalej podporovať nedávne oslabovanie slovenskej meny. Oslabenie dolára by malo naďalej znížiť náklady Slovenska na dovoz surovín ako ropa a plyn. Jusko dodal, že nízka inflácia, ktorej kľúčová jadrová medziročná miera predstavovala v júni 1,2 % a následne vysoké reálne úrokové sadzby, by mohli poskytnúť určité argumenty pre zníženie sadzieb. Dodal však, že banka môže uvoľniť politiku iba vtedy, keď sa deficit obchodnej bilancie zníži z minuloročnej rekordnej úrovne 103 mld. Sk. „Nemôžeme byť spokojní s celoročným deficitom okolo 100 mld. Sk,“ povedal Jusko.
Guvernér ďalej informoval, že centrálna banka má dostatočné rezervy na to, aby udržala nedávno oslabujúcu korunu stabilnú v prípade špekulatívnych útokov. Zopakoval, že devízový kurz 44,0 – 45,0 SKK/EUR primerane odzrkadľuje ekonomické fundamenty Slovenska. NBS minula v rámci júnových intervencií na podporu koruny približne 205 mil. eur zo svojich devízových rezerv 7,6 mld. USD. Koruna oslabila takmer o 9 % na trojročné minimá kvôli obavám z politického vývoja a z makroekonomických rizík. V uplynulých niekoľkých týždňoch sa koruna stabilizovala v rámci pásma preferovaného centrálnou bankou a Jusko povedal, že podľa jeho očakávaní nebudú mať septembrové voľby v SR negatívny vplyv na korunu. „Myslím si, že nebudú žiadne dôvody pre akékoľvek prudké výkyvy kurzu koruny. Neočakávame, že by kurz koruny výrazne ovplyvnila predvolebná atmosféra,“ povedal Jusko.
NBS sa v uplynulom období dôsledne pridržiavala prísnej menovej politiky napriek rekordne nízkej miere inflácie, a to kvôli rastúcemu obchodnému deficitu. V apríli banka zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov a signalizovala, že ich zvýši ešte väčšmi, ak domáci dopyt, podporovaný čiastočne rastúcim fiškálnym deficitom, bude naďalej vytláčať obchodný deficit na príliš vysoké úrovne. Kľúčová dvojtýždňová reposadzba sa v súčasnosti nachádza na úrovni 8,25 %. Júnové údaje o obchodnej bilancii boli lepšie, ako sa očakávalo, keď deficit predstavoval v júni 6,118 mld. Sk po májovej úrovni 10,902 mld. Sk.