ČLÁNOK




Grüss Gott v turistickom raji
28. júla 2003

Ak spomíname na púšť, v mysli sa nám vybaví neskutočné množstvo piesku, more asociuje neskutočné množstvo vody. Keď spomenieme Alpy, vybavia sa nám vysoké pohoria a skalnaté končiare. Ale tak ako púšť nie je iba piesok, more iba voda, ani Alpy nie sú len hornaté vrchy a skaliská.

Každému obdivovateľovi vysočín, hôr a veľhôr už len pri pomyslení na rakúske Alpy poskočí srdce. Alpy, to nie sú iba vrchy, Alpy, to nie je len turistika alebo lyžovačka, Alpy, to je skvost v srdci Európy.

Skvost, ktorý Rakúšania dokázali využiť vo svoj prospech. Sú výhodným artiklom rakúskej ekonomiky. Podiel cestovného ruchu na hrubom domácom produkte nie je bezvýznamný, v roku 2002 príjem z turistiky predstavoval 20,8 miliardy eur. Oproti roku 2001 sa táto suma zvýšila o 3,6 percenta.

Ak spočítame priame a nepriame dosahy cestovného ruchu na národnú ekonomiku, tak táto oblasť priemyslu, lebo skutočne ide o priemysel, v Rakúsku predstavuje 9,7 percenta z hrubého národného produktu. Ak k tomu pripočítame aj oblasť kultúry, zábavy a voľného času, tak spolu táto oblasť tvorí 18 percent príjmov HDP.

Turistický priemysel vykazuje takisto vysokú zamestnanosť, 14 percent obyvateľstva sa živí v službách okolo cestovného ruchu, priamo či nepriamo poskytuje táto oblasť vyše pol milióna pracovných miest. Rakúšania to dobre vedia, preto sa neustále snažia zdokonaľovať služby a ponuky pre milióny turistov, ktorí ich navštívia. Pre každého z nich – malých či veľkých, mladých alebo starších, bohatých či menej solventných – je pobyt v Alpách výhodný, zaujímavý a najmä lákavý. V roku 2002 v Rakúsku prenocovalo 116,8 milióna turistov a krajinu navštívilo spolu 27,4 milióna ľudí.

Sezóna po celý rok

Takže: Grüss Gott (Pozdrav Pán Boh!)! Týmto častým rakúskym pozdravom typickým najmä v celom Tirolsku, v úradnom styku nevynímajúc, sa stretnete už pri vstupe do krajiny. S najväčšou pravdepodobnosťou vás už na hraniciach privíta colník práve týmto pozdravom.

Tirolsko, ako sa rakúskym Alpám tradične hovorí, je z roka na rok populárnejšie, navštevovanejšie a atraktívnejšie.

Alpy sa rozprestierajú takmer na tretine územia Rakúska, pokrývajú celú juhovýchodnú časť. Ich výnimočnosť a k tomu aj strategická poloha v samom srdci Európy z nich urobila svetoznáme stredisko, do ktorého ročne zablúdia milióny turistov nielen z celej Európy, nezriedka aj z ďalekej Kanady, Austrálie či Ameriky. Neraz sa vám môže prihodiť, že vo dverách hotela sa zrazíte s černochom z ďalekej Afriky, ktorý vás na zimnom svahu zahanbí perfektným lyžiarskym štýlom.

Tirolské Alpy ponúkajú atraktívnu turistiku rovnako v zime aj v lete. Keď sa opýtate hotelierov, ktorá sezóna je návštevnosťou silnejšia, či zimná, lyžiarska, alebo letná, turistická, zväčša iba myknú plecom a precedia pomedzi zuby: „Das ist egal.“ (To je jedno.) Alpy sú „plné“ stále.

V letnej sezóne v roku 2002 takisto stúpol počet prenocovaní aj návštevnosť turistov oproti predchádzajúcemu roku. V lete prišlo do Rakúska 14,8 milióna turistov a počet prenocovaní dosiahol číslo 60,2 milióna. Väčšina návštevníkov pochádza z Nemecka (44 percent z celkového počtu prenocovaní, čo znamená vyše 26,5 milióna nocí, ktoré Nemci prespali a potom míňali peniaze v Rakúsku), zvyšnú časť turistov tvoria Holanďania, Francúzi a Taliani. Stretnete tu však, tak ako v celej Európe, početné skupiny Japoncov, najmä na začiatku sezóny. Z roka na rok pribúda čoraz viac po rusky hovoriacich turistov, vo februári a marci vás na lyžiarskych svahoch zaplaví poľština a čeština, sloven-čina je výnimkou. Zatiaľ.

Kde ste, Slováci?

Pracujem v tejto oblasti, konkrétne dvadsať kilometrov od Innsbrucku v časti Stubaital, už tri roky. Turistov zo všetkých končín sveta z roka na rok pribúda a zohnať ubytovanie v hlavnej sezóne je problém. Počet turistov zo Slovenska akoby z roka na rok klesal. Nepredpokladám, že by podstatne na tento fakt vplývala vzdialenosť, veď tých 560 kilometrov z Bratislavy do Innsbrucku možno bez problémov po diaľnici zvládnuť za päť hodín. Takisto by som vylúčil finančný problém, pretože z bohatej ponuky ubytovania a možností stravovania si skutočne vyberie každý.

Hlavný dôvod, prečo Tirolsko v hojnom počte zaplavujú Česi, Maďari, Poliaci, Rusi, a nie Slováci, je ten, že Slováci o Rakúsku a jeho turistických ponukách vedia veľmi málo, alebo dokonca nič. Slováci nepoznajú Rakúsko, nemajú o ňom informácie, nevedia o možnostiach, ktoré im ponúka a poskytuje, netušia, aké ubytovacie možnosti sa im núkajú, a to už nespomínam cenové relácie. Skutočne možno v Rakúsku stráviť prekrásnu dovolenku za relatívne prijateľnú cenu.

Žiaľ, cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú celoroč-né zájazdy do Tirolských Álp, je u nás ako šafranu, preto často aj slovenský turista využíva služby cestovných kancelárií zo susedného Česka.

Hľadať v kníhkupectve knihu, materiál či brožúru o Tirolských Alpách, o jedlách a špecifickej tirolskej

kuchyni alebo obrázky, to je vopred strata času. Dos-tupné materiály sú obmedzené v mnohých prípadoch iba na skladané mapy, prípadne automapy, ale tie nám v spoznávaní Tirolska priveľmi nepomôžu. Chýba väčšia propagácia, možno aj odvaha najmä menších cestovných kancelárií vo väčšej miere sa orientovať na túto oblasť.

Tirolsko, ako aj celá oblasť Álp, je turistickou veľmocou. Ponúka množstvo športového vyžitia, od lyžovania, snowbordovania, sánkovania, plávania, cestnej a horskej cyklistiky cez vysokohorskú turistiku, rafting, paragliding až po jazdy na koňoch či horolezectvo. Ďalej už ani nemá zmysel všetko vymenúvať, pretože na akýkoľvek šport si spomeniete, môžete si ho v tomto kraji vyskúšať. To všetko vďaka prírode.

Rakúsko je krajinou národných parkov a klenoty prírody si stráži – veď na nich chce zarobiť a prilákať na ne množstvo turistov, z ktorých potom „žije“ celá oblasť, a napokon aj štát. Nájdeme tu teda nádherné prírodné parky, zachovalú a obnovovanú flóru a faunu s vysokohorskými jazerami, vodopádmi, živočíchmi i vzácnymi rastlinami. Predovšetkým tu však nájdeme udržiavané turistické chodníky, ale aj špeciálne cestičky pre bicyklistov, ekologické a náučné chodníky, trasy pre kor-čuliarov a tak ďalej. Azda ani netreba pripomínať čarovnú alpskú architektúru, ktorá zaujme osobitým štýlom. Rakúska vidiecka idylka bola dokonca podnetom na vznik hotelierskeho združenia Landidyl.

Sami členovia tohto združenia sa označujú za dizajnérov služieb, ich snahou je rozmaznávať hostí individuálnymi a neobyčajnými zážitkami spojenými so skvelou zábavou. Labužníci a stúpenci rustikálnych tradícií, v Rakúsku ide o tzv. trachtenstyl, vždy a všade nájdu vhodnú kulisu pre svoje najväčšie dobrodružstvo, ak ho chcú zažiť, prípadne pre ten najväčší relax či oddych, ak uprednostňujú ticho a pokoj.

Dovolenka snov

Chceli by ste skúsiť aj niečo netradičné? Čo tak lyžovanie v lete? Nemožné? Každý domorodec vám povie, že v Alpách je možné všetko. Môžete napríklad počas letnej dovolenky skĺbiť lyžiarsky pobyt na jednom z viacerých ľadovcov s kúpaním v teplom mori v Taliansku, ktoré je od Álp vzdialené iba dve hodiny cesty autom, a máte na dosah dovolenku snov. Turistika v zime je, samozrejme, zameraná na lyžiarske pobyty. V minulej sezóne Rakúšania oslavovali najlepšiu sezónu od čias začiatkov rakúskeho turizmu. V zime navštívilo Alpy 12,4 milióna turistov a počet prenocovaní vyskočil na 56,3 milióna, pričom znova vedú v rebríčkoch Nemci. Vysokohorské prostredie, ostré končiare, lyžovanie nad oblakmi, viditeľnosť do 50 kilometrov, vždy stopercentne upravené svahy, perfektná infraštruktúra, služby, to všetko je pre tirolské lyžiarske strediská typické a samozrejmé.

Jedným z populárnych lyžiarskych stredísk je napríklad Štubajský ľadovec (Stubaier Gletscher), s celoročnou prevádzkou lyžiarskych vlekov. Lyžujete v nad-morskej výške 3 000 metrov, v prevádzke je štrnásť vlekov, dve kabínkové lanovky, dve šesťsedačky. Nachádza sa tu aj najvyššie položená reštaurácia v Tirolsku, Jochdohle, ktorá je umiestnená na samom končiari Štubajského ľadovca vo výške 3 150 metrov. V zimnej sezóne sú dni, keď sa v tomto stredisku lyžuje až desaťtisíc ľudí, ale na vlek nečakáte dlhšie ako päť minúť. A ceny? Za celodenný lístok zaplatíte 32 eur, každú hodinu cena lístka klesá, v celom dvadsaťkilometrovom údolí môžete cestovať autobusom zadarmo, dieťa do 10 rokov lyžuje bezplatne. Keď si uvedomíte, čo zaplatíte za vleky vo Vysokých Tatrách, prídete na to, že sa sumy od seba veľmi nelíšia.

To už, samozrejme, nemôžeme hovoriť o dĺžke lyžiarskych tratí, a už vonkoncom nie o službách. Roz-diel je aj v tom, že zatiaľ čo v Alpách lyžujete, v Tatrách stojíte v rade na vlek.

Azda jediné, čo Tirolsko nezaručí, je každý deň pekné počasie. „S lyžovačkou na Slovensku sa to nedá vôbec porovnať,“ hovorili mi mnohí turisti zo Slovenska, ktorých som počas svojho pobytu v Tirolsku stretol. Služby sú tu jednoducho na perfektnej úrovni, sťažnosti neexistujú, preto je popularita Tirolska z roka na rok väčšia.

Prázdninoví špecialisti

Letná turistika za zimnou nijako nezaostáva. Vysoko-horská turistika je samozrejmosťou, ale z roka na rok populárnejším športom je tzv. mountbike turistika, čiže horská cyklistika. Štubajská oblasť ponúka napríklad približne tisíc kilometrov horských cyklistických tratí, chodníkov a horských prechodov.

Hoci je v Tirolsku nespočítateľné množstvo penziónov, hotelov, ubytovní, sú obdobia, keď by ste mali veľký problém nájsť si ubytovanie. Cena za ubytovanie v súkromnom hosťovskom dome – Gast-hofe – sa s raňajkami začína niekde tesne okolo 20 eur, ale keď budete mať šťastie a trpezlivosť sondovať na internete, môže sa vám podariť zohnať ubytovanie aj za desať eur na osobu, s polpenziou vás ubytovanie vyjde na 30 eur a viac. Rakúšania sú prázdninoví špecialisti a snažia sa vyhovieť každému hosťovi, dokonale využijú všetky možnosti.

Ceny v hoteloch sú podstatne vyššie, ale často súkromný penzión ponúkne väčší komfort za nižšiu cenu ako štvorhviezdičkový hotel. Populárnou formou pobytu býva tzv. apartmánové ubytovanie pre viacerých ľudí s plne vybavenou kuchyňou. Pri tomto type ubytovania možno ušetriť na strave, ktorá v Rakúsku nie je práve najlacnejšia. Neplatí sa za osobu, ale za apartmán ako celok. Takže, ľudovo povedané, koľko ľudí pojme, toľkí sa pomestia. Ak rátate s cenou „na hlavu“ dostanete sa na spomínaných desať eur, čo je úplne porovnateľná a mnoho ráz aj podstatne nižšia suma ako za ubytovanie vo Vysokých Tatrách. Takisto si môžeme porovnať ceny v reštauračných zariadeniach. Napríklad v reštaurácii vás cesnaková polievka bude stáť štyri eurá, za vyprážaný rezeň s hranolčekmi zaplatíte desať eur, dobré rakúske pivo Kaiser, Zipfer alebo Stiegl si vychutnáte za dve eurá, poznamenávam malé čapované, a káva stojí rovnako.

Práce je dosť

Doprava je v Rakúsku drahšia, ale cene zodpovedá aj úroveň cestovania. V Innsbru-cku vás mestská doprava vyjde na 1,60 eura, za dvadsať kilometrov autobusom zo Stubaiu do Innsbrucku zaplatíte 4,60 eura, z Innsbrucku do Bratislavy sa po železnici dostanete približne za 60 eur. Na druhej strane, keď navštívite napríklad potravinový dom M-preis, čas-to sa budete čudovať, prečo je mnoho výrobkov po prepočítaní lacnejších než na Slovensku. Ak prídete v správny čas na správne miesto, dych vám vyrazia totálne výpredaje všetkého druhu tovaru, a to často až do výšky 70-80 percent. A že všetko až po sezóne? Kdeže. Na jar natrafíte na 50-percentné zľavy letnej konfekcie a obuvi, na jeseň zase prevládajú zľavy na potreby pre lyžiarov. Obchodu sa jednoducho v Rakúsku darí. Nakupuje sa všetko, často a vo veľkom. Obchodné domy Sillpark a DEZ v Innsbrucku praskajú vo švíkoch. Aj to je obraz vyspelosti rakúskej ekonomiky a hospodárstva. Kúpna sila obyvateľstva je vysoká, a to aj vďaka tomu, že Rakúšania dokážu speňažiť i čistý vzduch, prípadne zápach hnoja. Dovolenky na hospodárskom dvore sú rakúskym hitom. Hostiteľom je sedliak, ktorý hospodári na vlastnom, a hosť sa stáva súčasťou rodiny, zažíva a spoluprežíva s hostiteľom slasti a strasti života malého hospodára. Ak chce, môže mu pomôcť kydať aj ten hnoj. Prípadne dovolenka v rakúskej dedinke – to je už iná ponuka, ide o rekreáciu v harmonickom súlade s prírodou, bicyklovanie, pešiu turistiku atď. Je jedno, kam sa vyberiete, všade na vás striehnu atrakcie, zábava a poučenie, top tipy a akcie v každom kúte krajiny – od výroby typických domácich rezancov cez fungujúci starý mlyn, kováčsku dielňu až po salaš či iné atrakcie.

Ak zavítate do Tirolska a budete dovolenkovať v ktoromkoľvek z ubytovacích zariadení, prekvapí vás slovenčina alebo čeština, ktorú budete neustále počuť. Nie však od vedľajšieho stola, ale spoza barového pultu či z kuchyne. Áno, veľa našich mladých ľudí pracuje v rakúskych Alpách. Dávno sú už preč časy, keď zohnať prácu aj s pracovným povolením v reštauračných zariadeniach nebol žiaden problém. Dnes je situácia iná, hoci práce a ponúk je relatívne dosť, pracovný úrad AMS vám, ak ste ešte nikdy v Rakúsku oficiálne nepracovali, pracovné povolenie nevydá. A tiež časté kontroly z úradov práce v reštauračných zariadeniach odrádzajú hotelierov zamestnávať cudzincov načierno, ako to bolo donedávna zvykom.

Pri kontrole to nestojí ani zamestnancovi, ani zamestnávateľovi za ten risk. Zamestnávateľ zaplatí pokutu aj niekoľko desiatok tisíc eur, v horšom prípade príde o licenciu.

Cudzinca-gastarbeitera môže polícia zatknúť a vyhostiť z krajiny, navyše s pečiatkou v pase – nežiaduci, so zákazom vstupu na územie Rakúska na päť rokov.

Rakúsko je členom Európskej únie, takže s ich pe-čiatkou o zákaze vstupu sa vám zatvorili dvere prakticky do všetkých štátov EÚ. Zbytočné je pripomínať, prečo Slováci, Maďari, Česi pracujú v Tirolsku tak ako občania bývalej Juhoslávie s trvalým pobytom v Rakúsku, Turci s rovnakými privilégiami, ktoré im niekdajšia vláda odobrila, keď Tirolsko začiatkom 80. rokov prežívalo svoj rozkvet a pracovných síl bol nedostatok. Lákadlom pre všetkých sú, samozrejme, zárobky. Napríklad plat upratovačky sa pohybuje mesačne okolo 800 eur, v kuchyni pri pomocných prácach sa dá zarobiť približne 1 000 eur, kuchár dostane 1 400 eur, čašník 1 300 eur, ale ak si k tomu priráta prepitné, často mesačne „vyjde“ aj vysoko nad 2 000 eur.

Kraj ako banka

Rakúske Alpy sú krásne, očarujúce a pre našinca ešte nepoznané, ale nie nespoznateľné, pre cudzinca pracujúceho v reštauračných zariadeniach zárobkovo atraktívne. Tirolsko je jedna veľká svetová turistická banka, kde sa krútia miliardy eur. Preto sa ani nemôžeme čudovať, že už dlhší čas sa snaží mestské zastupiteľstvo v Innsbrucku vymaniť spod nadvlády centrálnej Viedne, aby všetky zisky, celá ekonomika, riadenie a celý chod tohto obrovského biznisu prešli do kompetencií Innsbrucku, aby zisk vytvorený v Tirolsku aj v tomto kraji zostal. Ale z roka na rok táto snaha zostáva iba v teoretickej rovine, čo je pochopiteľné, keďže potom by sa Rakúsko už nemohlo nazývať turistickou krajinou, ale krajinou s turistickou oblasťou. A to je predsa veľký rozdiel. Najmä finančný. A tak aj naďalej obrovský turistický obchod pomáha Rakúsku úspešne napredovať v ekonomike a hospodárstve, z roka na rok sa podstatnou mierou podieľa na zvyšovaní životnej úrovne jej občanov. Škoda, že sa Slováci nedokážu poučiť od susedov v oblasti služieb v cestovnom ruchu a nevedia využiť daný potenciál ľudí a krajiny, nevraviac o jej propagácii. V Rakúsku sa o to stará špecializovaná agentúra, ktorá má rozpočet na propagáciu 45 mil. eur, prispieva na ňu ministerstvo hospodárstva a práce, rakúska obchodná komora, ale aj každý z poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu. Pokiaľ sa u nás nezmení situácia, neostáva nám nič iné iba zaželať si: Grüss Gott in Tirol!

Rozprávanie Petra S. Petrova,

ktorý v Rakúsku pracuje ako kuchár,

spracovala Dagmar Krištofičová


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2025

USD 1,032 0,002
CZK 25,209 0,056
GBP 0,846 0,001
HUF 413,150 0,500
CAD 1,492 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS