ČLÁNOK




Greenspan vidí hmatateľné príznaky ozdravenia americkej ekonomiky
20. júla 2001

Analytici vystúpenie Alana Greenspana, ktoré sa týka americkej ekonomickej a menovej politiky (ide o správu Fedu, ktorá sa prezentuje dva razy do roka a po Snemovni reprezentantov vystúpi Greenspan 24. júla aj v Senáte – na pôde Bankového výboru) považujú za „neočakávane pesimistické“.

Greenspan uviedol, že Fed je opätovne pripravený znížiť úrokové sadzby, ak si to budú vyžadovať ekonomické podmienky a ak budú aj naďalej pretrvávať symptómy slabosti hospodárstva USA.

Od januára znížil Fed základnú úrokovú sadzbu pre federálne fondy o 275 bázických bodov, pričom sa tieto sadzby znížili z deväťročného maxima (6,5%) na terajšie sedemročné minimum (3,75%) – k tejto ostatnej redukcii došlo 27. júna 2001.

Vari najviac pesimizmu vyvolal Greenspanov výrok, podľa ktorého sa ekonomika síce pohybuje v teritóriu „zmiešaných signálov“, a nie neustále negatívnych dát, no aj tak „podpriemerné výkony ekonomiky pokračujú…“

Stále sme sa nevyhli riziku, že ekonomická slabosť bude ešte väčšia v porovnaní so súčasnými odhadmi, čo vyžaduje adekvátnu politickú odpoveď, dodal Greenspan.

Iba niekoľko hodín po jeho vystúpení v Kongrese zaznamenal Nasdaq Composite prepad o 50 bodov, teda o viac ako 2% a dolár oslabil voči euru o jeden cent na USD 0,87/EUR.

Greenspan však verí, že Spojené štáty momentálne zažívajú iba prestávku v inovačnom vzostupe, zvýšenom tempe rastu a investičnom boome, svedkami ktorých sme boli v priebehu uplynulých piatich rokov.

Zníženie daní a pokles cien energií už čoskoro pomôžu našej ekonomike, dodal Greenspan.

Spomalenie sa najviac koncentruje do výrobných odvetví, ktoré sa podieľajú na jednej šestine ekonomických aktivít USA a zamestnávajú jednu sedminu celkovej kapacity pracovných síl.

Fed však počas tohto týždňa deklaroval ďalší pokles v týchto odvetviach, ktorý trvá už deväť po sebe nasledujúcich mesiacov, čo je vôbec najdlhšia perióda za ostatné dve dekády. Pokles zisku v jednotlivých firmách umocňuje riziko negatívneho výhľadu v dynamike výroby, investícií a miezd. Trh s nehnuteľnosťami a spotrebiteľské výdavky sa však udržujú stále na vysokých hodnotách.

General Motors, Whirlpool, Eastman Kodak, Caterpillar a International Paper sú medzi poprednými americkými firmami, ktoré počas tohto týždňa oznámili prudký pokles zisku v II. štvrťroku, ktorý vyjadrujú dvojmiestnymi číslami.

Aj American Express deklaroval zníženie zisku za druhý kvartál až o 76% a zároveň avizoval prepustenie 5 000 zamestnancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS