Grécko sa stalo dvanástou členskou krajinou Európskej menovej únie (EMÚ). „Naša krajina si už zabezpečila podmienky na prijatie eura. Vieme, že naše členstvo v Európskej menovej únii nám zabezpečí väčšiu stabilitu a otvorí nové horizonty,“ povedal v sobotu grécky premiér Kostas Simitis.
Grécko bolo vylúčené z prvej vlny kandidátov na jednotnú európsku menu kvôli nesplneniu konvergenčných kritérií. Analytici sa v tom čase domnievali, že najchudobnejšia krajina Európskej únie (EÚ) bude čeliť ťažkej úlohe. Avšak počas menej ako dvoch rokov Grécko splnilo požiadavky na zníženie miery inflácie a rozpočtového deficitu. O prijatí krajiny do eurozóny sa rozhodlo na júnovom summite EÚ. Obchody začali označovať ceny svojich tovarov v drachmách aj v eurách ešte pred januárovým termínom platným pre veľké firmy a marcovým termínom pre drobných podnikateľov. Bankovky eura sa objavia v januári 2002 a drachma prestane po marci 2001 byť oficiálnou menou. Obchodníci na aténskej burze prerátali svoje transakcie na euro pred novoročným začiatkom obchodovania v stredu.
Grécka centrálna banka v stredu znížila úrokové sadzby na 4,75 %, čím sa priblížila k nízkemu európskemu štandardu. Dvojcifernú mieru inflácie z osemdesiatych rokov sa podarilo zraziť na 4,2 % aj napriek rastu cien ropy a dolára. Parita drachmy voči euru sa ustálila na 340,75 GRD/EUR. Avšak podľa analytikov bude Grécko, ktoré očakáva v nasledujúcich rokoch ekonomický rast na úrovni približne 5 %, čeliť v eurozóne silnej konkurencii. Miera inflácie, rozpočet, mzdová politiky a verejná zadlženosť musia zostať pod silnou kontrolou, pričom je potrebné aby ich dopĺňali štrukturálne reformy ako rýchlejšia privatizácia.
„Prvou a najdôležitejšou výzvou ekonomiky je zvýšiť jej produktivitu a konkurencieschopnosť a to prostredníctvom balíčka štrukturálnych reforiem v mnohých sektoroch,“ povedal šéf gréckej centrálnej banky Lucas Papademos. Grécko musí sprístupniť svoje telekomunikačné a energetické trhy a sprivatizovať štátne spoločnosti ako Olympic Airways a vylepšiť svoj takmer krachujúci systém dôchodkového zabezpečenia, čo bude musieť byť v súlade s oponujúcimi odborovými zväzmi.