Grécko diskutuje s partnermi z eurozóny, akým spôsobom v budúcom roku získa 27 mld. eur potrebných na svoje financovanie. Plánovaný návrat Atén na finančné trhy v budúcom roku sa ešte viac oddialil po tom, ako ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila v pondelok rating krajne o dva stupne. „Pôvodný plán bol, že sa Grécko vráti v budúcom roku na finančné trhy a požičia si 27 mld. eur. Zdá sa však, že to bude náročné,“ povedala pre agentúru Reuters grécka ministerka práce Louka Katseli. Grécko chce od medzinárodných veriteľov zmiernenie podmienok úverového programu v sume 110 mld. eur a žiada nové prostriedky, vďaka ktorým by sa vyhlo bankrotu.
Grécki vládni predstavitelia, ktorí už viackrát vylúčili reštrukturalizáciu dlhu krajiny, dúfajú, že EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) budú súhlasiť s predĺžením splatnosti úverov poskytnutých z mimoriadneho balíka pomoci a aj so znížením úrokov. Tiež požadujú, aby Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSF) nakupoval grécke dlhopisy. Misia MMF a EÚ sa pripravuje na návštevu Grécka, na ktorej prehodnotí plnenie podmienok na získanie ďalšej tranže z mimoriadneho balíka v sume 12 mld. eur, ktorú by mali krajine uvoľniť v júni.
Ratingová agentúra Standard and Poor’s poslala v pondelok rating Grécka hlbšie do špekulatívneho pásma, keď ho znížila o dva stupne na B zo stupňa BB-. Dôvodom sú obavy, že krajina bude pravdepodobne reštrukturalizovať svoj dlh. Podľa Standard and Poor’s je pravdepodobné, že krajiny eurozóny budú požadovať od súkromných veriteľov, aby predĺžili lehotu splatnosti gréckych vládnych dlhopisov. Vo svojej prognóze agentúra uvádza, že na to, aby sa grécky dlh vrátil na udržateľnú úroveň, bude potrebný zásadný odpis dlhu krajiny, takzvaný haircut, o 50 % alebo viac.