GP nemôže ísť kvôli privatizácii SPP s podnetom na súd
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka to zdôvodnil tým, že v prípade SPP sú všetky zákonné lehoty už premlčané
Podľa slov generálneho prokurátora Dobroslava Trnku sa parlament môže uzniesť na hocičom. „Dôležité je, či to má nejakú relevanciu alebo nie, a ak má, tak smerom ku komu,“ uviedol ďalej v stredu po zasadnutí vlády v reakcii na schválené uznesenie NR SR k správe vlády o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Generálny prokurátor zo zákona nemôže zaujímať žiadne stanoviská, môže len v niečom konať,“ dodal Trnka s tým, že v tejto veci prokuratúra koná už tri týždne. Keďže v tomto prípade sú všetky zákonné lehoty už premlčané, Generálna prokuratúra (GP) nemôže ísť na súd so žiadnym podnetom ani žalobou či prostriedkom.
Pokiaľ ide o výzvu parlamentu na zverejnenie zmlúv a dokumentov o privatizácii SPP, prokuratúra podľa Trnku nemôže rozhodovať o zverejnení zmlúv iného rezortu. „Faktom je, že tie zmluvy máme vyžiadané už dva týždne z ministerstva hospodárstva a doposiaľ sme zmluvy neobdržali. Je to otázka dvoch až troch týždňov,“ dodal generálny prokurátor.
Ako Trnka ďalej uviedol, správu o SPP rozdelil na dve časti. Jedna časť má trestnoprávny charakter a zaoberá sa ňou špeciálny prokurátor. Ten komunikuje s ministerstvom hospodárstva a vyžaduje materiály, ako aj všetky ostatné písomnosti, ktoré mu môžu slúžiť na to, aby vykonal úkony v rámci trestného konania smerujúce k tomu, aby skonštatoval, či bol spáchaný trestný čin. Druhou časťou správy o rozdieloch pri kurzovom vyrovnaní a výbere privatizačného poradcu sa zaoberá netrestný odbor prokuratúry.
„Akýmkoľvek spôsobom bolo uznesenie Národnej rady prijaté, pre prokuratúru nemá deklaratórny charakter, ale len konštitutívny. Deklaruje len to, čo my už tri týždne robíme,“ zdôraznil Trnka.