ČLÁNOK




“ Gordon Brown navrhuje, aby EÚ a USA znížili dovozné clá na „“nulovú hodnotu““
27. júla 2001

Britský minister financií Gordon Brown vyzval krajiny Európskej únie a Spojené štáty, aby sľúbili, že v rámci nového kola rokovaní o svetovom obchode „znížia na nulu“ colné tarify, ktoré sa uplatňujú pri dovoze priemyselného tovaru. Brown argumentoval tým, že ak takýto radikálny krok podniknú dva najvýznamnejšie obchodné bloky, potom rozhodujúca časť ostatných štátov urobí to isté.

USA napríklad uvaľujú 15%-né dovozné clo na textil, obuv a kožené výrobky, 28%-nými clami sú zaťažené produkty z keramiky používané v hotelových a reštauračných zariadeniach, vyše 30%-né colné tarify sa vzťahujú na výrobky z krištáľového skla.

Európska únia uplatňuje 22%-né dovozné clo pri úžitkových automobiloch.

Gordon Brown na rokovaní Britain-America Business Incorporated (bývalá Britsko-americká obchodná komora) v New Yorku uviedol, že radikálnejšie opatrenia v oblasti ciel zvýraznia perspektívy ministerskej schôdzky Svetovej obchodnej organizácie – WTO, ktorá sa v novembri uskutoční v Katare, no zároveň budú podporovať ešte hlbšie obchodné vzťahy na oboch stranách Atlantiku.

Vytvorenie Atlantickej zóny voľného obchodu a zrušenie obchodných taríf by podľa odborníkov prinieslo firmám v USA a v Európe dodatočné zdroje na celkové oživenie, ktoré by mohli dosiahnuť až 350 miliárd dolárov.

Možno však očakávať, že akýkoľkvek návrh, ktorý je zameraný na eliminovanie colných taríf, vyvolá v USA značný odpor – rôzne nátlakové skupiny totiž trvajú na tom, aby sa vysoké clá stále uvaľovali na takzvaný „politicky citlivý import“, do ktorého sa zaraďujú textílie, odevy a obuv, i keď v rámci WTO sa tento nástroj uplatňuje čoraz komplikovanejšie.

Ani prezident Bush nebude Brownov návrh razantnejšie podporovať, pretože Kongres mu stále neudelil generálne splnomocnenie na obchodné rokovania.

Britský minister financií je v každom prípade optimista a verí, že sa mu podarí naštartovať proces, ktorý začiatkom deväťdesiatych rokov viedol na pôde WTO k dohode o zrušení taríf na niektoré informačné technológie.

Vo sfére takzvaných netarifných bariér mieni Brown iniciovať rokovania o bilaterálnej spolupráci regulačných orgánov, ako aj o výmene informácií pri ochrane spotrebiteľov.

V Bruseli však tvrdia, že Brownove aktivity sú iba akýmsi „pokusným balónikom“, pretože uvedené návrhy musia podporovať a schváliť orgány Európskej komisie a členské krajiny EÚ.

Časť expertov na dôvažok tvrdí, že separátne dohody medzi EÚ a USA by vôbec nemuseli byť dobrým signálom pred ministerskou schôdzkou v Katare.

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Mario Monti je ale presvedčený, že Európska únia a Spojené štáty by mali okamžite začať dvojstrannú spoluprácu vedúcu k zbližovaniu pohľadov na antitrustovú problematiku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS