ČLÁNOK
Generálna riaditeľka Burzy cenných papierov v Bratislave Ing. Mária Hurajová poskytla exkluzívny rozhovor pre Profini
27. mája 2008
Generálna riaditeľka Burzy cenných papierov v Bratislave Ing. Mária Hurajová poskytla exkluzívny rozhovor pre Profini
Zo slov generálnej riaditeľky BCPB vyplýva, že Slovensko prijalo európsku legislatívu týkajúcu sa kapitálového trhu dostatočne včas. Skôr ako deficit pociťujeme nadbytok regulácie, ktorá veľmi zaťažuje emitentov, ale aj ostatných účastníkov kapitálového trhu
Pani generálna riaditeľka, Burza cenných papierov si iba nedávno pripomenula 15. výročie začiatku jej obchodovania. Mohli by ste v skratke uviesť najvýznamnejšie momenty v živote burzy za ostatných 15 rokov? Tie pozitívne, i tie limitujúce…
Tých pozitívnych je niekoľko a prispeli k tomu, že naša burza je dnes štandardne fungujúca inštitúcia nielen z hľadiska využívanej technológie, ale aj z hľadiska úrovne legislatívy a regulácie, ktorá zodpovedá požiadavkám kladeným na krajiny Európskej únie.
Za limitujúci považujeme fakt, že kapitálový trh ako taký nie je na Slovensku vnímaný ako štandardný nástroj pre alternatívne financovanie rozvojových potrieb spoločností, čo sa prejavuje v nízkom počte emisií umiestnených na trhy burzy. Z toho vzniká nerovnováha medzi ponukou a dopytom v neprospech investorov, ktorí v dôsledku nízkej ponuky sú nútení umiestňovať svoje voľné zdroje do iných investičných nástrojov, v prípade cenných papierov hlavne v zahraničí.
Určitým a nezastupiteľným východiskom, ktoré môže odstrániť prekážky rozvoja finančného, no hlavne kapitálového trhu je včasné prijímanie európskej legislatívy. Kde vidíte v tejto oblasti hlavný „deficit“?
Myslím si, že naša krajina prijala európsku legislatívu týkajúcu sa kapitálového trhu dostatočne včas. Skôr ako deficit pociťujeme nadbytok regulácie, ktorá veľmi zaťažuje emitentov ale aj ostatných účastníkov kapitálového trhu. Emitenti radšej volia odchod z verejného trhu, pretože plnenie všetkých zákonných informačných povinností pre nich predstavuje dodatočné náklady a starosti navyše, pričom nevidia žiaden efekt z toho, že ich akcie sú verejne obchodovateľné.
V minulom roku dosiahol objem obchodov na medziročnej báze prepad o vyše 64%. Ide o relevantný ukazovateľ – čím ho možno zdôvodniť, no hlavne, čím chce BCPB zastaviť tento negatívny trend?
Od roku 1997 objemy obchodov na burze sú podporované obchodmi so štátnymi
dlhopismi. Čiže ten prepad je hlavne v obchodovaní s dlhopismi. Obchody s akciami za posledné roky nedosahovali významné objemy. Preto nás omnoho viac trápi nedochádza k rozvoju obchodovania s akciami spoločností. Tak ako som spomínala, nedostatok akciových emisií je určujúci. Žiaľ, nemali sme to šťastie ako iné krajiny, ktoré pri privatizácii podnikov vo vlastníctve štátu aktívne využívali aj kapitálový trh, čím sa významne obohatila ponuka akciových titulov. Všetky veľké a významné spoločnosti, ktoré sme v minulosti mali na burze, boli predané strategickým investorom. Pri niektorých ešte síce zostali minimálne podiely v rukách verejnosti, tie sú však natoľko nízke, že nedokážu vytvárať potrebnú likviditu.
Pre menšie spoločnosti je výhodnejšie resp. pohodlnejšie financovanie prostredníctvom úverov. Banky v rámci konkurenčného boja ponúkajú veľmi výhodné podmienky. V porovnaní s procesmi získavania kapitálu, ktorými musí spoločnosť prejsť na kapitálovom trhu je získanie úveru z banky jednoduchšou a rýchlejšou cestou.
Nahradiť nedostatok emisií slovenských podnikov je možné prostredníctvom zahraničných emisií, ktoré sú obchodované na iných burzách a ktoré by mohli byť príťažlivé aj pre našich investorov. Veríme, že v septembri tohto roku budeme schopní prvé zahraničné emisie zaradiť na trh burzy a tým zvýšiť ponuku nielen pre inštitucionálnych ale aj individuálnych investorov.
Okrem toho sme pre individuálnych investorov pripravili možnosť obchodovania s cennými papiermi, ktoré nie je možné obchodovať na regulovanom trhu, ale zaradili sme ich do tzv. Systému mnohostranného obchodovania (MTF). Od 1. mája je možné obchodovať so 72 emisiami finančných nástrojov. Medzi už tradične známymi emisiami sú aj z pohľadu kapitálového trhu nové emisie družstevných podielnických listov. Ide o špecifický finančný nástroj, ktorého majiteľmi sú predovšetkým drobní investori nachádzajúci sa na celom našom území a ktorí mali doposiaľ limitované možnosti pri ich prípadnom predaji. Zoznam všetkých emisií je k dispozícii na web stránke burzy (www.bsse.sk)
BCPB vníma MTF ako alternatívu k tradičnému regulovanému trhu, kde by mal byť umožnený prístup predovšetkým tým emitentom, ktorí z dôvodu nedostatočných skúseností, kapitálového vybavenia a finančnej histórie nevyhovujú pravidlám na prijatie na regulovaný trh a požiadavkám na plnenie informačných povinností stanovených v platnej legislatíve alebo ktorých od získavania zdrojov financovania na kapitálovom trhu doposiaľ odrádzali kritériá na prijatie na regulovaný trh.
MTF má v neposlednej rade taktiež umožniť nákup alebo predaj finančných nástrojov tým investorom, ktorým sa z dôvodu ukončenia obchodovania s finančnými nástrojmi na regulovanom trhu výrazne znížila možnosť nakladania s takýmito finančnými nástrojmi.
Pani generálna riaditeľka, náš rozhovor sme začínali definovaním významných momentov v živote BCPB. Určite k nim bude možné s odstupom čase priradiť aj zavedenie eura. Ako sa pripravujete na túto zmenu, ktorá je v podstate vo všetkých sférach, vrátane burzovej, unikátna?
Veľmi zodpovedne. Problematike eura sa venujeme už od konca roka 2006 nakoľko sme si vedomí, že od takej inštitúcie akou je burza sa očakáva, že proces prechodu na euro zvládne na 100 percent.
Zhováral sa Jozef Knížat
KURZY
24. 12. 2024
USD | 1,040 | 0,000 |
CZK | 25,135 | 0,030 |
GBP | 0,828 | 0,002 |
HUF | 411,730 | 2,970 |
CAD | 1,499 | 0,001 |