V roku 2013 bolo na území Slovenska oznámených a realizovaných spolu 16 fúzií a akvizícií. Za posledné tri roky to predstavuje v rámci počtu realizovaných transakcií mierny nárast. V roku 2012 bolo realizovaných 15 transakcií, rok predtým 14 a v roku 2010, ktorý za obdobie deviatich rokov predstavuje najnižší počet fúzií a akvizícií, iba osem. Informovala o tom audítorská a poradenská spoločnosť TPA Horvath. V sledovanom období rokov 2005 až 2013, najvyšší počet fúzií a akvizícií sa realizovalo v roku 2005, a to konkrétne 26.
Ako ďalej uviedla poradenská spoločnosť, na slovenskom trhu je stabilne najviac interných transakcií, to znamená, že kupujúci je slovenský subjekt alebo slovenský privátny investor. V roku 2013 to tak bolo v 7 prípadoch, v rámci štyroch transakcií figurovali investori z ČR a po jednej transakcii realizovali fúzie a akvizície investori z krajín Izrael, Južná Kórea, Švajčiarsko, Nemecko a Veľká Británia. Pre porovnanie, v ČR bol podľa údajov TPA Horvath počet oznámených transakcií v minulom roku 76, čo predstavuje nárast o 49 % oproti roku 2012.
Medzi hlavné dôvody nízkej dynamiky rastu transakcií v SR podľa TPA Horvath patrí zlé načasovanie predaja spoločnosti, či nepripravenosť firmy na predaj. „V prípade, že spoločnosť dožíva z podstaty a majiteľ už nemôže ďalej zabezpečiť rozvoj spoločnosti, tak je zvyčajne neskoro na jej predaj,“ podotkla poradenská firma. Najväčšie rezervy v segmente firiem strednej veľkosti s tržbami päť až desať miliónov eur vidí TPA Horvath najmä v závislosti firmy od majiteľa, a to hlavne v prípade, že nie je v spoločnosti vybudovaná manažérska hierarchia a delegovanie kompetencií. Medzi ďalšie rezervy patrí závislosť od dodávateľov či odberateľov a cenové očakávania, ktoré nezohľadňujú aktuálnu pozíciu firmy na trhu.
Ďalšou problematickou oblasťou je podľa spoločnosti požiadavka transparentného účtovníctva. „Investori zvyčajne požadujú ďalšie finančné rozbory nad rámec oficiálnych účtovných výkazov a v prípade, že predávajúci nie je schopný doložiť, poprípade zdôvodniť vybrané účtovné operácie, rokovania zvyčajne končia,“ špecifikovala bližšie TPA Horvath. Medzi posledné dôvody nízkej dynamiky fúzií a akvizícií patrí produktový mix, teda produkt, či výroba, ktoré nemajú väzbu s hlavnou podnikateľskou činnosťou spoločnosti, čím môžu tvoriť prekážku pre vstup investora.
Svojím významom podľa audítorskej a poradenskej spoločnosti v minulom roku vyčnievajú dve transakcie, a to predaj maloobchodného reťazca Ahold do rúk investora Condurum Ltd., ktorý je na slovenskom maloobchodnom trhu prítomný prostredníctvom sietí Terno a Moja Samoška. Druhou významnou transakciou bol predaj 48-percentného podielu maloobchodného reťazca Nay do rúk jeho pôvodných zakladateľov. „Pri oboch transakciách ide o koncentráciu vlastníctva do rúk slovenských podnikateľov a odchod strategického zahraničného investora v prípade Ahold a finančného investora v prípade Nay,“ komentovala vývoj firma.
Medzi ďalšie významné transakcie zaradila poradenská spoločnosť skupinu EPH a akvizíciu 49-percentného podielu spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. v hodnote 400 mil. eur a akvizíciu 49-percentného podielu na spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. v objeme 2,6 mld. eur.
Vo výhľade na roku 2014 očakáva TPA Horvath na slovenskom trhu opäť mierny nárast počtu fúzií a akvizícií. „Na trhu vidíme dostatok až prebytok kapitálu ako zo strany finančných, tak aj strategických investorov. Ochotu financovať akvizície majú aj banky a vo veľmi dobrých projektoch sú banky ochotné financovať až 70 % hodnoty akvizície,“ uviedla spoločnosť.
Predpokladá zároveň pokračovanie konsolidácie, to znamená prevzatie konkurenčných firiem alebo odberateľov či dodávateľov s cieľom stať sa silnejším hráčom voči nadnárodným skupinám. „Opäť nemožno vylúčiť akvizície v sektoroch maloobchodný predaj a zdravotníctvo, kde je aktívnych niekoľko slovenských, ale aj zahraničných skupín na strane dopytu. Sektor poľnohospodárskej prvovýroby a všeobecne držanie pôdy bude tiež veľmi atraktívne pre investorov,“ doplnila spoločnosť.
TPA Horvath je audítorská a poradenská spoločnosť poskytujúca služby v oblasti auditu, účtovného a daňového poradenstva, podnikových financií a poradenstva pri riadení firiem. Je súčasťou globálnej siete Crowe Horwath International, ktorá patrí medzi desať najvýznamnejších audítorských, daňových a poradenských spoločností sveta. Pôsobí v 105 krajinách, kde zamestnáva viac ako 26 000 zamestnancov. V Česku pôsobí od roku 1999, na Slovensku od roku 2001.