ČLÁNOK




Francúzsko chce investovať do ST, Nafty Gbely a IRB
6. mája 1999

Uviedol to dnes pre agentúru SITA minister hospodárstva Ľudovít Černák. Francúzska strana to podľa neho potvrdila na utorkovom rokovaní, kde sa zúčastnil štátny tajomník pre zahraničný obchod francúzskeho ministerstva hospodárstva Jacques Dondoux.

Ľ. Černák však podotkol, že Nafta Gbely nepôjde do zahraničných rúk. Odvolal sa pritom na pondelkovú poradu ekonomických ministrov, ktorí sa dohodli na vytvorení spoločného podniku Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Fondu národného majetku (FNM), na ktorý prejde rozhodujúci balík Nafty. Tieto akcie v súčasnosti ešte stále vlastní Druhá obchodná, v blízkej budúcnosti by sa však mali vrátiť na FNM.

O opatreniach vlády SR na zvýšenie prílevu zahraničných investícií a o možnostiach vstupu francúzskeho kapitálu na Slovensko rokovala doobeda slovenská vládna delegácia s francúzskymi podnikateľmi. Premiér Mikuláš Dzurinda v prednáške na pôde Združenia francúzskych podnikov (MEDEF) priblížil povolebný vývoj na Slovensku a deklaroval záujem o privilegované vzťahy medzi oboma krajinami. Konštatoval zmenu v postoji zahraničných partnerov, ktorá sa prejavila v zaradení SR medzi kandidátov na členstvo v NATO a vytváraním podmienok pre vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ). Podľa predsedu vlády SR tiež akceleruje prístupový proces do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), kde chýba SR ako jediná z pomedzi krajín Višegrádskej štvorky. Ďalší stimul pre zahraničných investorov prinesie podľa neho pripravovaná novela zákona o strategických podnikoch, ktorý zúži ich počet. Tým sa pre investorov postupne otvoria aj také lukratívne odvetvia ako sú telekomunikácie, energetika a bankový sektor.

Premiéra na stretnutí s podnikateľmi sprevádza okrem ministra hospodárstva aj minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Gabriel Palacka, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Ján Figeľ a predseda Slovenskej obchdodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Prítomní sú aj zástupcovia viacerých slovenských podnikov. Medzi nimi nechýbajú Slovenské telekomunikácie, Slovenské elektrárne, SPP, Slovnaft, Slovenská sporiteľňa, Globtel Slovakia a Chemlon Humenné. Francúzsku mikrosféru zastupujú významné finančné domy ako Credit Lyonnais, Banque Nationale de Paris, jadrový priemysel zastupuje firma Framatome, telekomunikačný sektor je zastúpený spoločnosťou France Telecom. Rokovaní sa zúčastňujú aj zástupcovia Gas de France, firmy Bull International, Alcatel, Matra Transport International a automobiliek Peugeot a Renault.

Rokovania v MEDEF otvorili druhý deň oficiálnej návštevy premiéra Mikuláša Dzurindu vo Francúzsku, v rámci ktorej sa stretne aj s prezidentom Jacquesom Chiracom, premiérom Lionelom Jospinom, predsedami oboch komôr parlamentu a zástupcom generálneho riaditeľa OECD. Spolu so štátnym tajomníkom Figeľom sa zíde aj s ministrom pre Európske záležitosti Pierrom Moscovicim. V utorok odhalil premiér sochu spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika v Meudone pri Paríži, kde Štefánik niekoľko rokov pracoval v miestnom observatóriu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS