Francúzsko i Nemecko znovu potvrdili svoje presvedčenie, že krajiny eurozóny sa úspešné vyhnú a obmedzia negatívny vplyv spomalenia hospodárstva USA i napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) odmietla vo štvrtok znížiť úrokové sadzby.
Ministri financií Nemecka a Francúzska uviedli po rozhovoroch v severofrancúzskom meste Rouen, že rast bude o niečo nižší, než sa pôvodne očakávalo. Zároveň však dodali, že neexistujú dôvody na zhoršovanie už aj tak pochmúrneho stavu, do ktorého sa svetová ekonomika dostala kvôli spomaleniu americkej ekonomiky a japonským finančným problémom.
Iróniou osudu bolo, že stretnutia sa zúčastnili aj guvernéri centrálnych bánk Francúzska i Nemecka, ktorí použili tú istú argumentáciu na zdôvodnenie rozhodnutia ECB o ponechaní sadzieb na nezmenenej úrovni. Možno aj v snahe ukázať svoju nezávislosť, ECB sa vo štvrtok rozhodla nenapodobniť zníženie úrokových sadzieb, ktoré americká centrálna banka znížila minulý týždeň a adoptovala stratégiu vyčkávania.
Všetky ostatné centrálne banky od Severnej Ameriky cez Britániu a Švajčiarsko úrokové sadzby znížili. Guvernér Banque de France uviedol, že postoj ECB sa nezmenil, aj keď ECB by mala detailne vyhodnocovať situáciu z týždňa na týždeň. Jean Claude Trichet poznamenal, že ďalšie zasadanie ECB bude 11. marca, interpretáciu svojich poznámok však nechal na finančné trhy a ekonomických komentátorov. Trhy pritom vsadili na skoré zníženie sadzieb a euro vo štvrtok oslabilo po tom, čo sa ECB rozhodla úrokové sadzby nemeniť. V piatok sa euro čiastočne zotavilo z dôvodu vyberania ziskov, no ďalšie straty sa dajú i naďalej očakávať.
Nemecký minister financií Hans Eichel pripustil, že hospodársky rast v krajine v roku 2001 sa bude pohybovať v spodnej časti vládou prognózovaného intervalu 2,6 až 2,9 %, no zdôraznil, že Nemecko nebude „meniť svoje odhady každý deň alebo každý týždeň“. „Na jar možno pristúpime k revízii prognóz, nie však teraz,“ povedal Eichel na tlačovej konferencii po ukončení rozhovorov, na ktorých sa zúčastnili francúzsky minister financií Laurent Fabius, guvernér Banque de France Jean-Claude Trichet a prezident Bundesbank Ernst Welteke. Fabius dodal, že rast sa vo Francúzsku i Európe pomerne dobre drží, Eichel na druhej strane očakáva mierne spomalenie nemeckej dynamiky tvrdiac, že Nemecko naďalej ťažia náklady znovuzjednotenia po páde Berlínskeho múru v roku 1989.
Francúzsko, druhá najväčšia ekonomika eurozóny po Nemecku, nedávno znížilo oficiálne prognózy rastu v roku 2001 z predchádzajúcej úrovne 3,3 % na 2,9 %, ale minister financií za Socialistickú stranu Laurent Fabius zostáva optimistom a tvrdí, že vyhliadky pre jeho krajinu ako aj pre celú Európu sú dobré. „Pozorujem spomaľovanie svetovej ekonomiky. Európa sa takisto spomaľuje, ale našťastie v oveľa nižšej miere,“ povedal Fabius.
Rozhovory medzi ministrami financií dvoch najsilnejších krajín eurozóny skončili tlačovou besedou v klasickej formálnej atmosfére, pričom ministri vzdali hold nezávislému rozhodnutiu ECB a predstavitelia ECB chválili oficiálnu líniu svojej banky bez ohľadu na svoj osobný postoj.