Témou tohtoročného Svetového ekonomického fóra (WEF) bolo „prekonanie rozdielov“, avšak stretnutie ukázalo, že rozdiely súvisiace s globalizáciou ostali tak výrazné ako doteraz. Šesťdňový summit, na ktorom sa stretli šéfovia najväčších svetových firiem s prezidentmi krajín, s akademikmi a umelcami, sa končil v utorok v znamení kontroverzie ohľadne jeho úlohy a prístupu polície k demonštrantom.
Dvoma hlavnými témami summitu boli otázky, či spomaľovanie rastu ekonomiky USA zasiahne zvyšok sveta a aký bude mať vplyv „prasknutia bubliny“ internetových investícií. Viacerí predstavitelia rozvojových krajín vyjadrili obavy, že globalizácia vedie k prehlbovaniu rozdielu medzi bohatými a chudobnými. Rýchly technologický rozvoj, liberalizácia obchodu a skutočnosť, že trhy a korporácie sa čoraz zväčšujú, spôsobujú obavy ohľadne životného prostredia, tradičného spôsobu života a pracovných miest.
Davos sa stal terčom demonštrantov, ktorí sa domnievajú, že účastníci summitu „kujú plány o budúcnosti sveta na tajných zasadnutiach“. Aj prístup švajčiarskej polície bol kontroverzný. Po zákaze lokálnych demonštrácií zastavila polícia stovky ľudí, cestujúcich do Davosu, a zahnala zopár stoviek demonštrantov pomocou zátarás a vodných diel, čo neskôr viedlo k nepokojom, násilnostiam a vandalizmu v Zürichu, Ženeve a Berne.