Fond národného majetku (FNM) sa bude snažiť predať 1 146 895 kusov akcií akciovej spoločnosti Slovnaft, zodpovedajúcich 5,6 % základného imania, cez burzu cenných papierov čo najskôr. Ako informoval vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, stredajšie rozhodnutie kabinetu umožňuje fondu umiestniť tento balík na kapitálovom trhu.
Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, fond ponúkne všetky svoje akcie Slovnaftu, teda takmer 8 % základného imania rafinérie, na burzu vcelku ako jeden balík, rozhodnutie však ešte musia schváliť orgány fondu.
Podpredseda vlády v stredu nevylúčil spoločný postup FNM, Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP) a Reštitučného investičného fondu (RIF) pri predaji celkového balíka akcií rafinérie v súčasnosti pod kontrolou štátu. Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej fond zatiaľ neiniciuje žiadne rokovania o spoločnom postupe pri predaji akcií Slovnaftu.
Neuzavretá zostáva podľa Ivana Mikloša otázka použitia prostriedkov získaných predajom podielu FNM. „Do úvahy prichádza splatenie časti dlhopisov fondu, resp. nákup akcií VSŽ vo vlastníctve Transpetrolu,“ konštatoval I. Mikloš. Podľa vyjadrenia FNM by fond mal získané prostriedky použiť na splatenie svojich záväzkov, zatiaľ však nie sú konkretizované. Prezident FNM Jozef Kojda ale zatiaľ predbežne nepredpokladá, že by fond za takto získané prostriedky nakupoval akcie VSŽ.
Balík 1 146 895 akcií predstavuje v súčasnosti po zvýšení základného imania v Slovnafte približne 5,6 % základného imania a pôvodne bol určený na výmenu za akcie VSŽ z portfólia Transpetrolu. FNM by ho mal ponúknuť na kapitálový trh spolu s ďalšími akciami, ktoré neboli vymenené za dlhopisy FNM v osobitnej aukcii na RM-Systéme. Spolu tvorí podiel FNM na majetku Slovnaftu 7,98 %.
V súčasnosti po navýšení základného imania Slovnaftu je MOL 36,2-percentným vlastníkom spoločnosti, Slovintegra má 28,67-percentný podiel, Bank of New York kontroluje 8,38 % a FNM 7,98 %. SPP vlastní 4,5 %, Chase Limited 3,7 %, Slovbena 2,9 % a RIF kontroluje približne 1% akcií.