Finančné trhy pravdepodobne podceňujú riziká odďaľovania plnenia kritérií na vstup do eurozóny stredoeurópskymi kandidátskymi krajinami na členstvo v Európskej únii. Informovala o tom medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings. Osem východoeurópskych kandidátskych krajín by sa malo stať členmi EÚ v máji 2004, pričom najskorší termín ich vstupu do eurozóny je druhý polrok 2006. Krajiny musia mať svoje meny fixované na euro v rámci devízového režimu ERM2 počas aspoň dvoch rokov pred plánovaným vstupom do eurozóny.
Predstavitelia agentúry Fitch oznámili, že hoci kandidátske krajiny dosiahli výrazný pokrok v rámci plnenia niektorých Maastrichtských kritérií na vstup do eurozóny, akým je napríklad konvergencia výnosov z dlhodobých vládnych dlhopisov a inflácia, hlavným problémom budú pravdepodobne vysoké deficity verejných financií. Maastrichtské kritériá stanovujú na výšku deficitov verejných financií limit 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), avšak podľa Fitch sú deficity v kandidátskych krajinách oveľa vyššie. V roku 2002 predstavovali deficity v ČR a Maďarsku približne 9 % HDP, v Poľsku viac ako 4 % HDP a na Slovensku takmer 8 % HDP. „Dosiahnutie pričlenenia do eurozóny v januári 2007 si vyžaduje značné fiškálne reštrikcie v kandidátskych krajinách, pričom veľa času už neostáva,“ uvádza Fitch.
Fitch dodala, že perspektíva členstva v EÚ a eurozóne je pozitívnym faktorom v rámci ratingových výhľadov, avšak upozornila, že očakávanie vstupu odzrkadľujú už súčasné ratingy. Všetkých osem kandidátskych stredoeurópskych krajín má od agentúry Fitch ratingy investičného stupňa. Agentúra Fitch však vyjadrila obavy z načasovania budúcich volieb v kandidátskych krajinách súvislosti s potrebou redukcie rozpočtových deficitov. „Na zníženie deficitov v kandidátskych krajinách bude potrebná obrovská politická vôľa,“ uviedla Fitch.