ČLÁNOK




Fitch predpokladá mierny časový sklz pri rozširovaní EÚ
24. septembra 2002

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch oznámila, že samotné rozšírenie Európskej únie (EÚ) nepovedie k zvýšeniu úverových ratingov nových členských krajín. Vo svojej správe dodala, že rokovania o rozšírení EÚ o desať krajín môžu zaznamenať mierne predĺženie v porovnaní s pôvodne plánovaným termínom ich uzavretia na konci tohto roku, takže môžu trvať aj počas prvej polovice roku 2003. Ak by nastal posun v uzatvorení rokovaní, rozšírenie EÚ by nenastalo v januári 2004, ako sa plánuje. Vzhľadom na tempo procesu však Fitch očakáva, že akékoľvek omeškanie bude iba dočasné, a že rozšírenie aj tak nastane počas rokov 2004 až 2005.

Medzi desať krajín, ktoré by sa mali stať členmi EÚ v rámci prvej vlny, patrí Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko. Rokovania o rozšírení sa skomplikovali kvôli druhému referendu v Írsku o rozšírení EÚ a kvôli reforme programu poľnohospodárskych dotácií EÚ. Podľa pôvodných cieľov sa malo do októbra vypracovať hodnotenie pripravenosti kandidátskych krajín na vstup do EÚ, pričom všetky záležitosti by sa mali doriešiť do decembrového summitu v Kodani, aby sa nové členské krajiny mohli zúčastniť volieb v EÚ v roku 2004.

Fitch sa domnieva, že pripojenie sa k EÚ bude mať pre nových členov významný finančný prínos, vrátane zvýšenia transferov a podpory, avšak v prvých rokoch by mali byť čisté transfery nižšie ako sa očakávalo. Členstvo v EÚ by malo mať tiež pozitívne politické dôsledky. Právne prostredie sa stane pre investorov bezpečnejším, pričom sa tiež zvýšia tlaky na rozpočtovú prísnosť, zvlášť keď noví členovia vstúpia do EÚ so záväzkom neskoršieho vstupu do eurozóny. Výhody v oblasti obchodu by mali byť podľa Fitch obmedzenejšie, pretože kandidátske krajiny sú obchodne už aj tak dosť úzko prepojené s 15 členskými krajinami EÚ. Vstup do únie odstráni viaceré prekážky voľného obchodu, ako aj pohybu kapitálu a pracovnej sily. Vďaka uvedeným faktorom by mala byť miera rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v kandidátskych krajinách vyššia ako sa pôvodne očakávalo. Avšak vzhľadom na bariéry, súvisiace s platobnou bilanciou, by ročné miery rastu HDP nemali byť vyššie ako 5 až 6 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS