Fiškálna konsolidácia je podľa Fica dostatočná
Premiér zároveň zopakoval, že odmieta akékoľvek politické kritériá, podľa ktorých by sa mohol vstup Slovenska do eurozóny posudzovať
Tempo znižovania deficitu verejných financií a celková fiškálna konsolidácia na Slovensku sú podľa predsedu vlády Roberta Fica dostatočné a nemali by byť prekážkou vstupu Slovenska do eurozóny. Povedal to po pracovnom obede s eurokomisárom pre hospodárske a menové záležitosti Joaquínom Almuniom k aktuálnemu Konvergenčnému programu na roky 2007 až 2013 a pokračovaniu príprav Slovenska na vstup do eurozóny v Bruseli predseda vlády Robert Fico. Premiér tak reagoval na niektoré hlasy z Európskej komisie, podľa ktorých by mala byť konsolidácia verejných financií na Slovensku rýchlejšia. Upozornil pritom na plány vlády znížiť deficit verejných financií v roku 2010 na 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Ja považujem tento plán znižovania deficitu za mimoriadne ambiciózny a myslím si, že takto ho musia vidieť aj ľudia, ktorí nechcú odpájať euro od ľudí. Slovensko nie je krajina, ktorá má vybudovanú infraštruktúru, ktorá má v poriadku školstvo a všetky veci týkajúce sa štandardného života. My potrebujeme investovať,“ doplnil Fico.
Premiér zároveň zopakoval, že odmieta akékoľvek politické kritériá, podľa ktorých by sa mohol vstup Slovenska do eurozóny posudzovať. „Buď plníme kritériá, ktoré boli nastavené a garantujeme, že ich budeme plniť aj po vstupe do eurozóny, alebo tomu tak nebude. O tomto som hovoril aj s pani Merkelovou a pánom Sarkozym a odpoveď bola jasná. Ak splníme a zagarantujeme, bude euro,“ uviedol Fico s tým, že na tému politických kritérií sa pravdepodobne bude rozprávať aj na svojom utorňajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Barossom. S Almuniom sa podľa Ficových slov na túto tému nebavili, keďže išlo o rokovanie výlučne o technických a fiškálnych aspektoch zavedenia eura.
Predseda vlády sa zároveň vyjadril aj proti snahám Európskeho parlamentu zvýšiť svoj vplyv pri posudzovaní krajiny ašpirujúcej na vstup do eurozóny. „Chápem, že parlament sa pokúša získať si lepšiu pozíciu v tejto oblasti, ale dajte niečo do rúk poslancom a je po všetkom. Ja by som to naozaj nechal tentokrát v rukách EK a Európskej centrálnej banky, pretože, ako vidieť všade v Európe, akonáhle sa do toho pustia široké politické aspekty, tak sa zastaví celý proces,“ povedal Fico. Predlženie lehoty Európskeho parlamentu na spracovanie posudku zo súčasných troch týždňov na dva alebo tri mesiace by pravdepodobne zavádzaniu eura nepomohlo.
Na stretnutí s Almuniom, ktorý sa následného brífingu pre zaneprázdnenosť nezúčastnil, predseda vlády Robert Fico rozprával najmä o rizikách spojených s plánom Slovenska prijať euro. Za hlavné riziko pritom označil možný nárast inflácie, aj keď Slovensko by sa podľa Fica malo držať v hraniciach konvergenčných kritérií. „Slovensko s vysokou pravdepodobnosťou bez väčších ťažkostí zvládne naplnenie maastrichtských kritérií. Otázne je, aký bude ďalší vývoj. Pretože dnes sú tu krajiny, ako Slovinsko, ktoré ukazujú, že inflácia môže mať negatívny nárast po zavedení eura. Predstavili sme celý rad opatrení, aby sa zabránilo vývoju ako v Slovinsku,“ povedal Fico. Má medzi nimi byť dohoda medzi sociálnymi partnermi o raste miezd v nadväznosti na rast produktivity práce či ďalšie opatrenia na trhu práce. Slovensko by však podľa neho malo infláciu udržať na uzde aj napriek vysokému hospodárskemu rastu. „Nám to naozaj vychádza tak, že dokážeme udržať infláciu aj po vstupe do eurozóny. Navyše si treba uvedomiť, že Slovensko má dnes veľmi vysoký hospodársky rast a držať veľmi vysoký hospodársky rast okolo 9,4 % s infláciou očakávanou na konci roka na úrovni 1,9 % je niečo, čo vyžaduje pomerne veľa aktivít zo strany vlády,“ dodal premiér.
Delegácia vedená predsedom vlády Robertom Ficom, v ktorej je aj minister financií Ján Počiatek a guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, sa v pondelok stretla aj s eurokomisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Jánom Figeľom a na programe má aj stretnutie s poslancami Európskeho parlamentu z výboru ECON. V utorok sa Fico stretne s predsedom Európskej komisie Josém Barossom, s ktorým by mal rovnako diskutovať na tému aktuálneho Konvergenčného programu Slovenska, prípravách na euro, ale aj o aktuálnom makroekonomickom vývoji na Slovensku, problematike nárastu cien vybraných komodít v Európskej únii a jej dôsledkoch na menovú politiku jednotlivých krajín únie a o energetike a obnoviteľných zdrojoch energie.