Československá obchodná banka, a.s. Praha podala trestné oznámenie na okruh fyzických osôb zastupujúcich investičné fondy Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Obe firmy si zobrali zálohu na nákup akcií Restitučního investičního fondu (RIF), a.s. Praha 467 mil. Sk v Investiční a poštovní banke (IPB), a.s. Praha a nevrátili ani peniaze a nedodali ani cenné papiere. Informoval o tom Milan Tománek, hovorca ČSOB. Tieto fondy zastupuje Howard I. Golden, ktorý sa angažoval v privatizácii slovenského RIF-u.
Prípad fondov Harwarda I. Goldena je jedným z jedenástich trestných oznámení, ktoré podľa ČSOB na manažment IPB a jej klientov. „O žiadnych menách nemôžem hovoriť, pretože platí prezumpcia neviny. Trestné oznámenie banka podala na okruh fyzických osôb, ktoré sa pohybujú okolo fondov Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Československá obchodná banka, a.s. Praha má podozrenie zo spáchania trestného činu a preto podala trestné oznámenie,“ povedal včera Tománek.
ČSOB tento fakt zistila podľa archívu účtovníctva skrachovanej IPB. V trestnom oznámení stopa vedie k Hawardovi I. Goldenovi, ktorý zastupuje investičné fondy Manhattan Czech Fund a Central European Privatization Fund. Golden je známym bojovníkom za čistotu kapitálového trhu v Českej republike. V jednom zo svojich článkov spomínal, že v Českej republike sa podnikateľské prostredie riadi heslom „Neukradneš, okradneš vlastnú rodinu.“
ČSOB nehovorí o tom dokedy mal Golden dodať akcie, alebo vrátiť zálohu na ich nákup. ČSOB ako právny zástupca skracovanej IPB požiadala o vrátenie peňazí. „Zástupca menovaných spoločností ich odmietol vrátiť s tým, že predstavujú odmenu za rôzne činnosti realizované na základe ústnej dohody s konkrétnym členom manažmentu IPB, tvrdí Tománek. Členom vedenia bol námestník IPB Libor Procházka. Golden sa k problému nevyjadruje, pretože tvrdí, že má v zmluvách zakotvený záväzok mlčanlivosti.
Golden už roky kritizuje nečestné praktiky na českom kapitálovom trhu. Minulý rok sa o nich vyjadril ako člen dozornej rady českého RIF-u. V médiách hovoril o pochybných nákupoch akcií IPB, ktoré banka robila na príkaz námestníka generálneho riaditeľa Libora Procházku. Námestník generálneho riaditeľa IPB vo veci finančných záloh na nákup akcií českého RIF-u dodnes nevypovedal. V minulom roku ČSOB podala trestné oznámenie na Procházku pre porušenie zákona pri správe cudzieho majetku.