Firmy by už mohli mať najhoršiu časť krízy za sebou. Naznačujú to závery júnového prieskumu poradenskej spoločnosti Ernst & Young, ktorá ho uskutočnila medzi vedúcimi predstaviteľmi takmer 570 celosvetových spoločností. „Mierny posun od januárových odpovedí naznačuje, že najhorší vplyv krízy už by mohol byť za nami. V predchádzajúcom prieskume 82 % opýtaných oznámilo, že ich firma sa v dôsledku hospodárskeho poklesu sústreďuje na reštrukturalizáciu, zatiaľ čo 74 % sa usilovalo len o udržanie súčasnej prevádzky,“ konštatuje Ernst & Young. V júnovom prieskume sa podiel týchto spoločnosti znížil na 74 resp. 65 %. Štvrtina oslovených firiem sa pritom domnieva, že najhoršia fáza krízy už prešla, pričom 42 % spoločností tvrdí, že globálna ekonomika začína prejavovať známky života alebo že sa tak stane do konca tohto roku. Na druhej strane 21 % respondentov očakáva zlepšenie situácie najskôr v druhej polovici roku 2010.
Kríza však prináša pre niektoré firmy aj nové príležitosti. Podľa záverov prieskumu totiž vzrástol podiel spoločností, ktoré využijú recesiu na začatie nových trhových aktivít o 10 %. Tento trend podľa Ernst & Young naznačuje, že rastie počet firiem, ktoré hľadajú, kde výhodne nakúpia vo „výpredaji“. „Mnohé aktíva sú teraz k dispozícii za oveľa nižšie ceny ako pred dvoma rokmi, čo priláka niektorých oportunistických kupcov. Počet manažérov, ktorí v prieskume odhalili zámer získať strategické akvizície, vzrástol z januárových 7 % na takmer štvrtinu. Vzhľadom na pretrvávajúci relatívny nedostatok peňažných prostriedkov očakávame kreatívnejšie štruktúry transakcií a alternatívne metódy financovania,“ konštatuje manažér transakčného poradenstva Ernst & Young v SR Jozef Mathia. Väčší optimizmus medzi firmami pritom vládne napríklad v telekomunikačnom a energetickom sektore. „Iné sektory však predvídajú dlhšiu recesiu, a to najmä v oblasti správy majetku, realít a v stavebnom priemysle. Európski respondenti boli v prieskume pesimistickejší než opýtaní v Ázii a Severnej a Južnej Amerike,“ uvádza poradenská spoločnosť.
Prieskum spoločnosti Ernst & Young potvrdzuje aj silný vplyv globálnej recesie na firemný sektor. Väčšina spoločností sa stále zameriava na prežitie, mnohé sa však snažia nové príležitosti využiť. Takmer polovica opýtaných (43 %) priznáva, že udalosti za posledný rok a pol trvale zmenili prevádzkový model ich firiem. Ďalších 45 % potvrdzuje jeho dočasnú zmenu. Rovnako tak recesia ovplyvnila proces riadenia rizík, podľa 56 % vrcholových manažérov natrvalo a podľa 33 % dočasne. Prieskum zároveň poukazuje na znižujúci sa objem hotovosti, ktorú majú firmy k dispozícii. „V januári viac než štvrtina respondentov tvrdila, že hotovosť nie je problém, v súčasnosti si to myslí iba 18 %. Opýtaní kladú dôraz aj na intenzívnejšiu komunikáciu s investormi a ratingovými agentúrami,“ konštatuje Ernst & Young.
V rámci prieskumu Economist Intelligence Unit oslovila spoločnosť Ernst & Young 569 predstaviteľov firiem na úrovni vrcholových manažérov a predstavenstva z celého sveta a z rozličných priemyselných odvetví. Viac než polovica účastníkov prieskumu pracovala pre spoločnosti s ročnými globálnymi tržbami vyše jednej miliardy USD. Prieskum sa uskutočnil v júni 2009. Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie celosvetové firmy poskytujúce odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.