ČLÁNOK




Finančné nástroje s kovmi ako podkladovými aktívami
2. marca 2008

Finančné nástroje s kovmi ako podkladovými aktívami
Švajčiarska banka ZCB tvrdí, že na rozdiel od väčšiny burzových fondov, ktoré sú len replikami určitého portfólia aktív, banka ponúka ako podkladové aktívum reálny tovar – drahé kovy
Švajčiarska banka Zurich Cantonal Bank (ZCB) spravuje tri burzové fondy (Exchange Trade Fund – ETF), ktorých základnými aktívami sú platina, paládium a striebro. Burzové fondy, alebo ETF sú fondy, ktoré sú registrované na burze a obchoduje sa s nimi ako s akciami podnikov. Ich výhodami sú nízke náklady na správu, jednoduchosť nákupu a predaja podobne ako v prípade akcií, likvidita teda rýchlosť pri nákupe a predaji výmeny peňazí za cenné papiere a naopak a možnosť rozloženia rizika.
ZCB tvrdí, že na rozdiel od väčšiny burzových fondov, ktoré sú len replikami určitého portfólia aktív, banka ponúka ako podkladové aktívum reálny tovar – drahé kovy. Ak majitelia ETF požiadajú, môže sa uskutočniť reálna dodávka kovov.
ZCB plánuje, že v počiatočnej etape objem investícií do fondu bude 100 miliónov švajčiarskych frankov (CHF). Obchodovanie sa ETF sa začalo v máji tohto roku na Švajčiarskej burze ww.swx.ch. Banka vytvorila zásoby všetkých troch kovov a vyhlásila, že o cenné papiere troch nových fondov je veľký nielen u domácich, ale aj zahraničných investorov. Myšlienka vytvorenia troch fondov sa objavila v banke ZCB na jar tohto roku keď vytvorila burzový fond, ktorého základom je zlato. Jeho aktíva stúpli z 35 miliónov švajčiarskych frankov na 462 mil.. švajčiarskych frankov alebo z 49 157 trójskych uncí zlata na 560 869 trójskych uncí. Trójska unca je jednotka merania hmotnosti. Je rovná  31,1034768 gramom. Medzinárodné označenie trójskej unce zlata, striebra, platiny a paládia je XAU, XAG, XPT, XPD.
S podobnými typmi fondov sa obchoduje aj na Londýnskej burze cenných papierov (London Stock Exchange). Ide o päť typov fondov, ktoré vydala firma ETF Securities. Ich podkladovými aktívami sú platina, paládium, zlato, striebro a kôš vzácnych kovov. Šéf kótovania a výskumu ETF Securities Nick Bienkowski si myslí, že aktíva každého z fondov stúpnu za rok na sumu na hladine 100 mil. USD.
Vplyv správ o vzniku nového typu fondov na cenu kovov, ktoré sú ich podkladovým aktívom bol veľmi malý. Výnimku tvorila platina. Prudký rast ceny platiny je spojený so zvláštnosťami trhu tohto drahého kovu. Trh je málo likvidný a v rokoch 1999 až 2005 bola na ňom nízka ponuka kovu.
Dvaja najväčší výrobcovia platiny neschvaľujú vytvorenie burzových fondov, ktorých podkladovým aktívom je tento kov. Predstaviteľ firmy Anglo Platinum, ktorá je na prvom mieste v svetovom rebríčku výrobcov platiny Trevor Raymond, si myslí, že vytvorenie fondov bude viesť k rastu ceny a bude mať negatívny dopad na dopyt po kove zo strany výrobcov šperkov. Okrem toho vyhlásil, že firma sa nechystá dodávať ZBC kov, pretože väčšinu ťaženého kovu dodáva firma na základe už existujúcich zmlúv.
ETF Securities, ZCB, prípadne iní manažéri finančných aktív, ktorí zachcú vytvoriť podobné fondy, budú musieť konkurovať na spotovom trhu, kde sa denne obchoduje len od 5 000 do 10 000 uncí kovu.
Predstaviteľ firmy Impala Platinum Bob Gilmore, že vážne znepokojenie vyvoláva vstup na trh iných finančných inštitúcií, ktoré sa snažia neustupovať v konkurenčnom boji a rozširovať spektrum ponúkaných finančných produktov, čo bude viesť k prudkému rastu cien.
Už v roku 2006 prvé neoficiálne informácie o spustení burzového fondu viedli k zvýšeniu ceny platiny na 1 395 USD za trójsku uncu a k aktivizácii špekulantov na tomto trhu, medziiným aj hedge fondov. Medzi fundamentálne ukazovatele, ktoré vedú k tlaku na ceny, patrí dopyt po kove zo strany výrobcov automobilov. Vďaka nim v roku 2006 oproti predchádzajúcemu roku dopyt stúpol o 6,5 % a dosiahol 4,2 mil. trójskych uncí.
Peter Ryan, senior konzultant firmy GFMS si myslí, že ceny na platinu môžu prekonať 1 405 USD za trójsku uncu v tom prípade, ak budú mať investori záujem o burzové fondy, ktoré sú naviazané na tento kov.
Zväčšenie dopytu po platine zo strany fondov nebude bez vplyvu na tento málo likvidný trh. Podľa informácií švajčiarskej banky, zásoby platiny patriace fondu ZCB predstavujú 70 000 trójskych uncí. Zásoby fondu vytvoreného ETF Securities, ak jeho aktíva dosiahnu 100 mil. USD by mali byť 77 000 trójskych uncí. Znamená to, že zásoby oboch fondov by mali dosiahnuť 2 % trhu.
Hoci v rokoch 1999 až 2005 na trhu existoval deficit, v minulom roku bol prebytok ponuky v objeme 145 000 uncí. Avšak to len ťažko bude viesť k zmenám trhových tendencií na trhu drahých kovov. Súhrnný dopyt po platine v minulom roku stúpol o 2 % na 7, 715 miliónov uncí, hoci o 8 % klesol dopyt zo strany výrobcov šperkov.
 
Trh s platinou bude v najbližších mesiacoch pod drobnohľadom investorov, pretože v USA sa objavili informácie o vytvorení ďalšieho ETF pre tento kov. Napätie sa môže znížiť po tom ako sa zvýšia dodávky tohto kovu na svetový trh z Ruska.
Situácia na trhu paládia a striebra je opačná. Výrobcovia paládia majú pozitívny vzťah k tomu, že sa objavili fondy, ktorých podkladovým aktívom je tento kov. Ceny paládia stúpli, ale zásoby tohto kovu sú väčšie ako platiny a preto na trhu nie je po ňom taká zhánka. Ceny striebra na vytvorenie EFT v Švajčiarsku prakticky nereagovali.
Najväčšie napätie na trhu bolo v minulom roku, keď sa objavil prvý burzový fond zameraný na striebro  iShares Silver Trust riadený Barclays Global Investors. Diskusia o prvom fonde typu ETF zameranom na investovanie do striebra mohla viesť k rastu cien tohto kovu. Päť fondov, ktoré pôsobia na trhu zlata už v minulom roku zhromaždili toľko finančných prostriedkov, že mohli kúpiť viac ako 467 ton žltého kovu.

 
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS