Finančné inštitúcie koncom júna už tretíkrát zaslali finančnej správe dáta o spravovaných účtoch fyzických a právnických osôb, ktoré majú príjmy zo zahraničných zdrojov. Oznamovacia povinnosť finančným inštitúciám vyplýva zo zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z roku 2015. Zákonom sa podľa vyjadrení Slovenskej bankovej asociácie sleduje, či nedochádza ku globálnym a cezhraničným daňovým únikom a k daňovým podvodom a slúži aj ako nástoj na odhaľovanie nespolupracujúcich daňovníkov prostredníctvom finančných inštitúcií. Do medzinárodnej výmeny informácií sú zapojené štáty EÚ a vo veľkej miere aj štáty OECD.
Do 30. júna tohto roka finančné inštitúcie poskytli finančnej správe vybrané informácie za rok 2017 o finančných účtoch daňových rezidentov USA, členských štátov EÚ a väčšiny zmluvných štátov OECD. Banky na Slovensku preto preverovali na základe legislatívy štátnu príslušnosť, bydlisko fyzických osôb a sídlo právnických osôb nielen zakladajúcich nové účty, ale aj v prípade už existujúcich založených účtov. Okrem bežných identifikačných údajov je potrebné dokladovať v prípade využívania finančných služieb všetkým bankám, v ktorých majú tieto osoby vedené účty, navyše aj daňové identifikačné číslo a štát daňovej rezidencie.
Finančná správa zašle prijaté informácie daňovým správam príslušných štátov do 30. septembra 2018. Finančné správy v členských a signatárskych krajinách tak získajú informácie o každom bankovom účte svojho rezidenta v zahraničí, číslo účtu a zostatok na ňom. Platí to aj opačne. Slovenská finančná správa dostane tretíkrát najneskôr koncom septembra rovnaké finančné informácie a identifikačné údaje o slovenských štátnych príslušníkoch vlastniacich finančné účty v zahraničí.