Od januára do konca septembra tohto roka podali pracovníci finančnej polície celkovo 227 návrhov na začatie trestného stíhania. Ako na tlačovej besede ministerstva vnútra uviedol riaditeľ finančnej polície Jozef Stieranka, celková škoda v týchto prípadoch predstavuje 27,8 mld. Sk. Vyšetrovatelia v 116 prípadoch, ktorých škoda dosiahla 11,3 mld. Sk, obvinili konkrétne osoby.
Ako dodal Stieranka pre porovnanie, finančná polícia za celý minulý rok podala 142 návrhov na začatie trestného stíhania s celkovou škodou 15,2 mld. Sk. Najčastejšie sa páchatelia ekonomickej kriminality dopúšťajú rôznych podvodných úpadkov a trestnej činnosti poškodzovania veriteľa. Podľa Stieranku je úspechom finančnej polície, že v poslednom období sa darí odhaľovať prípady krátenia dane, ale aj neplatenia dane v prípadoch súvisiacich s liehom a ropnými produktmi.
V treťom štvrťroku sa finančnej polícii podarilo zadokumentovať aj prípad nezaplatenia dane z pridanej hodnoty so škodou v čiastke 35,1 mil. Sk. Vyšetrovateľ obvinil z podvodu podnikateľa Jiřího R., ktorý na Slovensku ešte v roku 1995 kúpil 759 ton motorovej nafty, ktorú mal vyviesť do Česka. Bola mu preto vyfakturovaná suma bez spotrebnej dane a bez DPH. Podnikateľ si však zabezpečil falošný doklad o tom, že tovar prešiel colným konaním, čím mu mala odpadnúť povinnosť dane zaplatiť.
Z krátenia dane a poistného a nezaplatenia dane stíha na podnet finančnej polície žilinský vyšetrovateľ aj štyroch podnikateľov zo Žiliny. Títo muži na colnej pobočke v Martine predložilo colné vyhlásenie, v ktorom bolo navrhnuté prepustenie tovaru deklarovaného ako metylkarbonylové riedidlo do uskladnenia vo verejnom colnom sklade. Deklarované riedidlo však bol v skutočnosti etanol – lieh podliehajúci spotrebnej dani, ktorú podnikatelia nezaplatili. V tomto prípade páchatelia spôsobili SR škodu 62,3 mil. Sk.