Európska komisia uistila tureckého ministra zahraničných vecí Ismaila Čema, že súčasná ťažká finančná kríza nepoškodí turecké snahy o vstup do Európskej únie. „Povedal som pánu Čemovi, že finančná kríza neovplyvní vzťahy medzi Tureckom a úniou ani vyhliadky Turecka na členstvo,“ povedal novinárom komisár pre rozširovanie Günter Verheugen. Turecká líra poklesla na tretinu svojej pôvodnej hodnoty oproti americkému doláru po tom, čo Ankara opustila kontrolovaný menový režim pre výmenný kurz líry. Kríza na finančnom trhu, ktorú vyvolala verejná hádka medzi premiérom a prezidentom ohľadne politickej korupcie, donútila Turecko zaviesť plávajúci výmenný kurz.
Verheugen uviedol, že EÚ sa naďalej zameriava predovšetkým na dodržiavanie ľudských práv, rolu armády v politike a zaobchádzanie s menšinami ako sú Kurdi. Ako ďalej zdôraznil, rokovať s Tureckom o vstupe do únie bude možné až vtedy, keď krajina splní politické kritéria. Z 13 kandidátskych krajín je Tureckou jedinou krajinou, s ktorou sa rokovania nezačali kvôli pretrvávajúcim obavám o dodržiavanie demokratických princípov. V pondelok ministri zahraničných vecí EÚ formálne schválili predvstupové partnerstvo s Tureckom.
Ako uviedol Ismail Čem, Turecko zverejní najneskôr do konca marca akčný plán prípravy hospodárstva a politických inštitúcií na vstup do EÚ. Napriek Verheugenovým upokojujúcim slovám, európski diplomati a politickí analytici neformálne potvrdili, že súčasné finančné problémy skomplikujú a spomalia turecké úsilie o vstup do únie. Európska únia akceptovala Turecko ako oficiálneho kandidáta na členstvo na summite v Helsinkách v roku 1999.