ČLÁNOK




Finančná kríza British Energy vyvoláva nervozitu aj v USA
13. septembra 2002

Spoločnosť British Energy, ktorá je najväčším výrobcom jadrovej energie vo Veľkej Británii, na sklonku uplynulého týždňa oznámila, že jej bezprostredne hrozí insolventnosť a už vo veľmi krátkom čase nebude schopná plniť si svoje finančné záväzky.

V oficiálnom vyhlásení British Energy požiadala vládu, aby jej okamžite pomohla. Blairov kabinet reagoval tým, že rozhovory o finančnej asistencii sa uskutočnia a ich cieľom bude v širšom kontexte aj reštrukturalizácia tejto významnej energetickej skupiny.

British Energy je presvedčená o úspechu rokovaní s vládou, čo jej umožní splniť si svoje finančné záväzky a zachovať hodnovernosť voči investorom.

Vzhľadom na terajšiu situáciu sa totiž dočasne pozastavilo obchodovanie akcií British Energy, hodnota ktorých sa za uplynulý rok znížila o 75%.

Britské ministerstvo obchodu a priemyslu vyjadrilo presvedčenie, že pomoc je nevyhnutná a v zásade aj reálna, nepôjde však o finančnú injekciu v štýle Railtracku, prevádzkovateľa železničnej siete a jej infraštruktúry vo Veľkej Británii. Podľa analytikov dostal Railtrack od vlády „bianco-šek“, čo by sa budúcnosti už nemalo opakovať.

British Energy však predstavuje iný prípad, pretože britský vládny kabinet je priamo zodpovedný za bezpečnosť výroby jadrovej energie a musí garantovať aj dostatočné dodávky elektriny, čo je zároveň dôvodom, prečo sa bude vláda angažovať v celom procese.

Ministerstvo obchodu a priemyslu požiadalo Credit Suisse First Boston, aby vykonával funkciu poradcu a aranžoval finančnú pomoc pre British Energy.

Táto asistencia však musí spĺňať všetky parametre vládnej pomoci v duchu záväzných pravidiel Európskej únie.

British Energy zvažuje aj predaj svojich akciových podielov v USA. V americkej firme Amergen, ktorá prevádzkuje tri jadrové elektrárne, sa hodnota týchto podielov odhaduje na 200-300 miliónov libier (470 miliónov USD).

Nelikvidnosť British Energy podľa expertov vyplýva z relatívne nízkej ceny elektrickej energie vo Veľkej Británii, no hlavným dôvodom je údajne fakt, že British Energy musela zastaviť výrobu v dvoch reaktoroch v Škótsku, v ktorých došlo k problémom s chladiacimi systémami.

Terajší vývoj v súvislosti s British Energy však na druhej strane vyvoláva vážne obavy investorov.

Americká energetická skupina – American Electric Power, ktorá vlastní dve najväčšie elektrárne vo Veľkej Británii varovala, že finančná pomoc britskému výrobcovi elektrickej energie – British Energy zo strany vlády bude mať veľmi vážne následky pre budúce zahraničné investície do sektoru energetiky vo Veľkej Británii.

American Electric Power (AEP) sa totiž obáva, že vládna asistencia pre British Energy, ktorému hrozí insolventnosť, poškodí ostatných výrobcov elektrickej energie.

AEP vo svojich analýzach vychádza z toho, že uvedená finančná pomoc v podstate zabráni riešeniu kardinálneho problému, ktorým je nadprodukcia elektrickej energie vo Veľkej Británii. Výkonný riaditeľ britskej pobočky American Electric Power Stuart Staley v liste ministrovi energetiky Brianovi Wilsonovi zdôraznil, že jediným uspokojivým východiskom pri zvládnutí situácie v British Energy je také riešenie, ktoré sa bude vzťahovať na všetkých výrobcov elektriny vo Veľkej Británii.

Ministerka priemyslu a obchodu Patricia Hewittová v pondelok avizovala, že vláda je pripravená poskytnúť British Energy 410 miliónov libier (639 miliónov USD). Uvedené zdroje majú odvrátiť finančný kolaps tejto spoločnosti.

British Energy produkuje 20% elektrickej energie vo Veľkej Británii, American Electric Power, ktorá prevádzkuje dve elektrárne v severnom Anglicku, dodáva na britský trh 8% elektrickej energie.

AEP patrí medzi tie americké energetické skupiny, ktoré vybudovali, respektíve kúpili britské elektrárne v devätdesiatych rokoch, no podobne ako British Energy sú postihnuté tým, že veľkoobchodná cena elektriny v dôsledku už spomínanej nadprodukcie, sa od roku 1998 znížila o 40%.

Výkonný riaditeľ AEP Stuart Staley vo včerajšom vydaní denníka Financial Times v tejto súvislosti poznamenal, že každý konkurenčný subjekt by mal zastaviť, prípadne obmedziť prevádzku v elektrárňach, ak je produkcia príliš nákladná. Ak to urobí British Energy, takáto akcia sa okamžite premietne do veľkoobchodných cien. Ak však vláda ustúpi finančným požiadavkám British Energy, bude to mať priamy a deformujúci vplyv na britský trh, pretože konkurenti budú nútení tento trhu opustiť, dodal Staley.

AEP nevylučuje, že predá dve elektrárne, ktoré získal počas minulého roka za 650 miliónov libier (1,04 miliardy USD).

Podobné úvahy detailne posudzujú aj ďalšie americké energetické skupiny, ktoré pôsobia na britskom trhu. Ide o Entergy, Calpine, NRG a AES Corporation, ktoré vlastnia najväčšiu elektráreň v západnej časti Európy v Yorkshire. Jej kapacita je 4 000 MW.

Bankoví analytici konštatujú, že nezávislí producenti elektrickej energie vo Veľkej Británii budú mať vážne finančné problémy, ak sa aj v priebehu budúcich dvanástich mesiacov udržia relatívne nízke ceny.

Zdá sa, že terajší vývoj vyvolá tlak na celkovú konšteláciu a zásadné zmeny v britskej energetickej politike. Hoci sa momentálne hovorí o poklese cien elektriny, v časovom horizonte dvadsiatich rokov zrejme vyvstane riziko ich zvýšenia.

Nová štúdia, ktorú vypracovala expertná skupina pod vedením britského ministra energetiky Briana Wilsona, reaguje na vážne obavy, že aj vo Veľkej Británii existuje riziko výpadkov elektrickej energie, ku ktorým došlo počas minulého roka v Kalifornii.

V jednom z doporučení sa uvádza, že do roku 2020 bude nevyhnutné produkovať zhruba pätinu energií na báze obnoviteľných zdrojov.

Tento cieľ je ešte radikálnejší v porovnaní s predchádzajúcimi úvahami, ktoré hovorili o výrobe 10% obnoviteľnej energie do roku 2010.

Ak vláda príjme nový energetický program bude to napríklad znamenať, že v priebehu dvoch budúcich dekád sa budú musieť na pevnine, respektíve neďaleko pobrežia vybudovať denne dve nové veterné turbíny, čo zásadne zmení vzhľad britského územia.

Vzniká však vážne riziko, ktoré vyplýva z toho, že ekologicky čistá výroba energie nebude môcť konkurovať s lacnejšou výrobou na báze uhlia a zemného plynu, čo znamená, že ju bude nevyhnutné dotovať.

Inými slovami – v období rokov 2010-2020 sa zvýši jej cena o 5-6%, čo zaťaží rozpočty britských domácností.

Ak nedôjde k finančnej kompenzácii, respektíve väčšej podpore úsporných energetických opatrení môže sa stať, že približne 500 000 Britov sa dostane do situácie energetickej núdze, konštatuje sa v štúdii.

Nick Hartley, ktorý je členom expertnej skupiny britskej vlády zdôraznil, že je nevyhnutné zvážiť všetky doporučenia a priebežne ich konzultovať s verejnosťou. Už teraz je však jednoznačné, že nové výzvy, pred ktorými stojí energetická politika, vyžadujú aj nové prístupy.

Štúdia zatiaľ necháva otvorenú otázku nových jadrových elektrární, hoci konštatuje extrémne náklady na ich vybudovanie. Skupiny ekologických aktivistov tento fakt ostro kritizujú a jednoznačne podporujú orientáciu vlády na obnoviteľné zdroje energie.

Zároveň vyčítajú Blairovmu kabinetu, že úmyselne ignoruje riziká havárií v jadrových elektrárňach a práve táto problematika sa zo štúdie úmyselne vypustila.

Dodajme, že názory ekologických aktivistov majú podporu zhruba stovky labouristických poslancov britského parlamentu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS