Ich privatizácia už totiž vstupuje do druhej fázy. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ Sekcie pôšt a telekomunikácií Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) Milan Luknár.
„Je nepredstaviteľné, aby sa v právnom štáte takto menili pravidlá,“ zdôraznil M. Luknár. Podľa neho by to znamenalo zásadnú zmenu privatizácie. Ak by sa uvedený zákon nemal týkať už rozbehnutých privatizačných projektov, malo by to podľa neho byť zakotvené v uvedenom zákone.
Podľa neho takýto krok nepredstavuje pre zahraničných investorov pozitívny signál, najmä v situácii, keď Slovensko stojí na prahu prijatia do OECD. „Sám som bol členom delegácie ministerky financií v Paríži a môžem vám potvrdiť, že to so Slovenskom vyzerá veľmi nádejne,“ uviedol M. Luknár.
Ficov návrh ústavného zákona predpokladá sprísnenie prijímania rozhodnutí o privatizácii strategických podnikov ako aj určenia majetkovej účasti štátu na podnikaní takejto spoločnosti, pričom predpokladá súhlas aspoň trojpätinovej väčšiny poslancov Národnej rady SR. Zákon by súčasne zaručil trvalú účasť štátu na podnikaní týchto monopolov vo výške najmenej 51 percent. Rokovať by sa o ňom malo už na májovej schôdzi parlamentu.
Podľa Luknára bude prerokovanie návrhov definitívneho znenia transakčných dokumentov potrebných pre privatizáciu 51-percentného podielu ST a výber kritérií, na základe ktorých sa v druhej fáze privatizačného procesu budú vyberať kandidáti, na programe zasadnutia medzirezortnej komisie. Zasadnutie sa uskutoční v piatok. Ako uviedol, návrhy definitívneho znenia privatizačných dokumentov doručí poradca pre privatizáciu, pričom medzirezortná komisia sa k nemu následne vyjadrí. Veľmi dôležité bude stanovenie kritérií, podľa ktorých sa bude v druhej fáze tendra postupovať. V prvej fáze boli medzi kandidátov na získanie majority v ST vybrané spoločnosti Telekom Austria, Deutsche Telekom a KPN Telecom.