ČLÁNOK




Federálny rezervný systém sprísňuje menovú politiku
29. marca 2005

Výbor pre operácie na otvorenom trhu (FOMC) Federálneho rezervného systému (Fed) USA na poslednom rokovaní minulý týždeň zvýšil základnú úrokovú mieru, teda úročenie peňazí požičiavaných na jeden deň (overnight) o 0,25 percentuálneho bodu z 2,50 % na 2,75 %. Je to siedme zvýšenie úrokových mier počas cyklu, v ktorom Fed sprísnil menovú politiku. Tento cyklus odštartoval na rokovaní FOMC 29 – 30 júna 2004.

V svojom vyhlásení, ktoré sprevádzalo posledné rozhodnutie FOMC, konštatuje, že aj súčasná menová politika podporuje ekonomický rast. Fed poznamenáva, že ekonomický výstup rastie napriek zvyšovaniu cien energií a podmienky na trhu práce sa začínajú zlepšovať. Fed upozornil na inflačné tlaky, ktoré sa prejavujú v snahe firiem v poslednom období zvyšovať ceny. Rast cien energií a energetických surovín sa výrazne neprejavil v základných cenách.

Výbor predpokladá, že pri zodpovedajúcich opatreniach menovej politiky, riziká majúce vzťah k dosiahnutiu stabilného rastu, ale aj k cenovej stabilite musia mať rovnakú váhu. FOMC si myslí, že inflácia bude mať zdržanlivý charakter, zriecť sa podporujúcej menovej politiky sa bude môcť v situácii, ktorá bude rovnovážna. Bez ohľadu na to výbor predpokladá, že bude zasahovať v situácii, ktorá bude nevyhnutná kvôli udržaniu cenovej stability.

Posledné vyhlásenie FOMC sa podstatne zmenil v porovnaní s komuniké, ktoré zverejnili počas predchádzajúceho rokovania, ktoré bolo od 1. do 2. februára tohoto roku. Dva základné prvky zostali bez zmien. Po prvé, tak ako predtým Fed tvrdí, že smer menovej politiky je podporujúci, teda úrokové miery sú nízke, čím podporujú ekonomický rast To znamená, že úroková miere Fed ešte nedosiahla neutrálnu úroveň, teda úroveň keď súčasne nebude stimulovať a potláčať ekonomickú aktivitu. Znamená to, že úrokové miery v USA sa budú zvyšovať.

Po druhé, Výbor Fed v komuniké zachoval známu frázu o pravepodobnosti „vyvážaného“ kurzu sprísnenia menovej politiky, teda pravdepodobnosti postupného zvyšovania úrokovej miery. Finančné trhu chápu vyvážený režim zvyšovania úrokových mier, ako ich zvýšenie o 0,25 %. Za agresívne zvyšovanie úrokov sa považuje ich rast o 0,50 % po jednom zasadnutí.

FOMC však zmenil vo vyhlásení niekoľko dôležitých ekonomických charakteristík. Napríklad zmenil opis tempa ekonomického výstupu (outputu). Vo vyhlásení z posledného rokovania sa tempá považujú za „solídne“. Na predchádzajúcich troch rokovaniach sa hovorilo o miernych tempách rastu.

Čo je však najdôležitejšie? Zmenil sa opis inflačného „portrétu“ americkej ekonomiky. Vy vyhlásení z 2. februára 2005 FOMC hovorí o tom, že inflácia a dlhodobé inflačné očakávania zostávajú veľmi zdržanlivé. Vo vyhlásení z 22. marca 2005 sa hovorí, že hoci dlhodobé inflačné očakávania zostávajú veľmi zdržanlivé, tlak na infláciu sa v posledných mesiacoch zväčšil a schopnosť spoločnosti zvyšovať ceny sa stala viac vyjadrená.

Okrem toho, Fed zakomponoval do textu novú zaujímavú formuláciu, ktorá sa týka rizík. Fed považuje za protikladné riziká oslabenia ekonomiky a zrýchlenia inflácie.

V predchádzajúcich vyhláseniach sa spomínalo, že výbor predpokladá v niekoľkých najbližších štvrťrokoch riziká zhora i zdola, ktoré majú vzťah tak k dosiahnutiu stabilného rastu, ako aj dosiahnutiu cenovej stability budú približne rovnaké.

V poslednom komuniké sa hovorí, že pri príslušných opatreniach menovej politiky, riziká zhora i zdola, ktoré majú vzťah k dosiahnutiu stabilného rastu, tak aj k dosiahnutiu ekonomickej stability, sa musia udržiavať tak, aby boli rovnaké.

Znamená to, že v novej formulácii Fed priznáva, že musí používať príslušné nástroje menovej politiky, aby ak berieme do úvahy kontext jej posledného vyhlásenia udržiavala riziká inflácie pred jej príliš veľkým zväčšovaním.

Posledným rozdielom je to, že Fed vo vete o vyváženom kurze menovej politiky zmenil charakteristiku inflácie. Kedysi sa očakávala „relatívne nízka“ a v súčasnosti sa očakáva zdržanlivá inflácia.

Čo znamená zmena akcentov v americkej menovej politike? Ak berieme do úvahy, že Fed poukázal na zvýšenie inflačných tlakov a podčiarkol, že použije príslušné miery menovej politiky, neznamená to nič iné len to, že v máji toho roku zvýši úroky naraz o 0,50 percentuálneho bodu, alebo bude niekoľko razy zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu.

<


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS