Banka zároveň nevylúčila možnosť ďalšieho zvyšovania v prípade nárastu inflačných tlakov. V súlade so všeobecnými očakávaniami finančných trhov Fed vzhľadom na pretrvávajúcu 107-mesačnú expanziu domácej ekonomiky zvýšila svoju jednodňovú sadzbu na federálne fondy z pôvodných 5,5 % na 5,75 %. FOMC zároveň zvýšil menej používanú diskontnú sadzbu o 0,25 % na 5,25 %.
Investori reagovali na rozhodnutie banky bez výraznejšej paniky. Cena dlhopisov, ktorá citlivo reaguje na inflačné tlaky, zostala po vyhlásení Fed na zvýšenej úrovni. Americké blue chips zatvárali na zmiešaných pozíciách. Index Dow Jones industrial average (DJIA) mierne oslabil, kým technologický index Nasdaq naopak vzrástol. Viaceré významné banky okamžite nasledovali rozhodnutie centrálnej banky a zvýšili svoje kľúčové úrokové sadzby.
„Výbor sa obáva, že zvyšujúci sa dopyt v budúcnosti prevýši rast potenciálnej ponuky, a to aj po zohľadnení rýchlejšieho tempa rastu produktivity,“ uviedla centrálna banka. „Taký trend by mohol zintenzívniť inflačnú nerovnováhu, ktorá by negatívne zasiahla rekordný rast domácej ekonomiky,“ dodala Fed. Ekonomika má podľa výboru FOMC tendenciu smerovať k podmienkam, ktoré by v krátkej budúcnosti mohli vyvolať zvýšené inflačné tlaky.
Stredajšie vyhlásenie centrálnej banky podľa analytikov signalizuje začiatok opatrného zvyšovania sadzieb s cieľom spomaliť tempo ekonomického rastu na udržateľnejšiu úroveň. Budúce zasadnutie FOMC sa uskutoční 21. marca. Americká centrálna banka naposledy zvýšila svoje sadzby 16. novembra, pričom v uplynulom roku sa tieto sadzby zvyšovali celkovo trikrát. Súčasná výška jednodňovej sadzby na federálne fondy zodpovedá najvyššej úrovni za posledných takmer päť rokov.