Fed stojí pred komplikovaným rozhodnutím
Otázkou je, či si Fed môže dovoliť neznížiť základnú sadzbu bez toho, aby prehnane neriskoval ďalší ekonomický rast USA
Prvé úvahy hovoria o tom, že v strede tohto týždňa americká centrálna banka zníži základnú úrokovú sadzbu o 0,25% na hodnotu 4,5%. Analytici však poukazujú na to, že vo vnútri Fedu je evidentný určitý odpor proti predstave, že k tomuto zníženiu dôjde automaticky a „za každú cenu“. Inými slovami – Fed si chce zachovať manévrovací priestor pri svojom rozhodovaní bez toho, aby riskoval ďalšie výkyvy na finančných trhoch. Pokojne možno povedať, že predstavitelia centrálnej banky neočakávali terajšiu situáciu, osobitne po septembrovom verdikte znížiť sadzbu o 0,5%, ďalšia podstatnejšia redukcia by totiž Fed mohla priblížiť k dosť nebezpečnej „križovatke“. Podpredseda Fedu Don Kohn to naznačil slovami, že septembrové zníženie bolo rozumným priblížením sa k tomu, čo sa označuje za cestu udržateľného rozvoja americkej ekonomiky.
Časť expertov konštatuje, že k spomínanému udržateľnému rozvoju netreba vôbec znižovať základnú sadzbu. Otázkou ale je, či si Fed môže dovoliť neznížiť sadzbu bez toho, aby prehnane neriskoval ďalší ekonomický rast USA v budúcnosti.
Rastové parametre americkej ekonomiky v treťom kvartáli sú dosť silné na to, aby nebol Fed pod akýmkoľvek tlakom. Dve riziká identifikované v septembri sa nepotvrdili. Prvým problémom bola kríza na americkom hypotekárnom trhu, ktorá sa mohla negatívne premietnuť do spotrebiteľských výdavkov. Aj druhý problém – silný prepad úverového trhu, nedostal jasnejšie kontúry a zrejme ani nie je pravdepodobné, že by sa toto riziko naplnilo.
Sklamaním sú však negatívne prognózy zisku veľkých amerických korporácií, spojené s možnosťou zníženia firemných výdavkov. Na druhej strane sú k dispozícii signály určitého zmiernenia napätia na trhu práce, čo môže predznamenávať proces stabilnejšieho ozdravovania americkej ekonomiky.
Tí, ktorí hovoria, že ďalšie zníženie základnej sadzby je akousi poistkou zabezpečujúcou ďalší ekonomický rast, dostávajú jednoznačnú odpoveď: takáto „poistka“ je dosť drahá, pretože by bola zaplatená zvýšeným inflačným rizikom, hoci extrémne vysoká cena ropy a historicky nízky dolára sa priamo nepremietli do rastu cien „neropných“ výrobkov.
Rozhodnutie Fedu nebude jednoduché, určitým východiskom je to, že Fed nezníži sadzbu počas tohto týždňa, ale jej ďalšiu redukciu ponechá ako otvorenú variantu pre ďalšie rokovania menového výboru.