ČLÁNOK




Fed sa sústredil na boj proti riziku deflácie
22. septembra 2010

Sústredenie pozornosti amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na hrozbu deflácie je podľa analytikov snahou o získanie si tých členov Výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorí sú proti ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky. Fed vo vyhlásení po utorkovom zasadaní uviedol, že „je pripravený na ďalšie uvoľnenie menovej politiky, ak to bude potrebné na podporu ekonomického zotavovania a na postupný návrat inflácie na úroveň, ktorá je v súlade s jeho mandátom“. Fed pritom vo vyhlásení po zasadaní až trikrát dal svoj postoj v menovej politike do súvislosti s posilnením inflácie na želanú úroveň. „Je to veľká zmena a sme naklonení interpretovať to ako pripravovanie pôdy pre druhý diel kvantitatívneho uvoľňovania,“ povedal Ian Shepherdson zo spoločnosti High Frequency Economics.

Centrálna banka USA na utorkovom zasadaní ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni blízko nuly a otvorila dvere pre ďalšie napumpovanie peňazí do ekonomiky. „Výbor pre operácie na voľnom trhu bude pokračovať v monitorovaní ekonomického výhľadu a finančného vývoja a je pripravený na ďalšie uvoľnenie menovej politiky, ak to bude potrebné na podporu ekonomického zotavovania a na postupný návrat inflácie na úroveň, ktorá je v súlade s jeho mandátom,“ uviedol Fed vo vyhlásení. Zdôraznením nutnosti bojovať proti riziku deflácie sa šéf Fed-u Ben Bernanke pravdepodobne snaží apelovať na stúpencov prísnejšej menovej politiky sústredených na tému inflácie. Niektorí sa vyjadrili, že ďalšie uvoľnenie menovej politiky podporia iba vtedy, ak by bola rizikom deflácia. Šéf Fed-u v Kansas City Thomas Hoenig v utorok už šiestykrát nesúhlasil so sľubom udržiavať úrokové sadzby na rekordnom dne dlhšie obdobie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorú Fed pozorne sleduje, bola v júli v USA na úrovni 1,4 %. Centrálna banka USA by ju pritom chcela mať v pásme 1,7 až 2 %. Vážna recesia americkej ekonomiky sa skončila v júni 2009, ale zotavovanie v tomto roku stratilo energiu a rast hrubého domáceho produktu sa v druhom štvrťroku spomalil na slabé medziročné tempo na úrovni 1,6 %. Ďalšie ekonomické údaje sa v priebehu leta ukázali ako slabé, čo spôsobilo, že ekonómovia zredukovali svoje prognózy hospodárskeho rastu pre druhú polovicu tohto roka. Analytici, ktorých vo svojom prieskume začiatkom septembra oslovila agentúra Reuters, predpokladajú, že za tretí kvartál americká ekonomika vykáže rast iba na úrovni 1,8 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS