ČLÁNOK




Fed pokračuje v expanzívnej monetárnej politike
8. novembra 2001

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) znížila v utorok kľúčové úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu na najnižšiu úroveň za posledných 40 rokov

Federálne overnighty tak zlacneli na 2 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v roku 1961 počas administratívy Johna Fitzgeralda Kennedyho. Diskontná sadzba, za ktorú požičiava Fed komerčným bankám, sa znížila na 1,5 %.

Ide už o desiate tohtoročné rozhodnutie centrálnej banky a jej šéfa Alana Greenspana a je súčasťou úsilia o odvrátenie pravdepodobnej recesie, do ktorej by sa mohla ekonomika USA ponoriť aj v dôsledku septembrových teroristických útokov na New York a Washington. Recesia je definovaná ako obdobie dvoch po sebe idúcich kvartálov, počas ktorých reálny HDP vykazuje pokles. Minulý týždeň pritom americké ministerstvo obchodu potvrdilo, že ekonomika USA poklesla v treťom kvartáli o 0,4 % a odhady analytikov naznačujú záporný rast aj v štvrtom kvartáli.

Finančné trhy reagovali na zníženie sadzieb s nadšením. Akciové trhy v utorok výrazne posilnili, index Dow Jones vzrástol o 1,6 % a technologický index Nasdaq Composite si pripísal 2,3 %. Rozhodnutie centrálnej banky bolo síce široko očakávané, analytici však ocenili agresivitu, ktorú Fed preukázal vo svojej snahe podporiť americkú ekonomiku. Centrálna banka navyše ohlásila, že je pripravená pokračovať v tejto stratégii, aby zabránila recesii, ak to bude nevyhnutné. To umlčalo obavy tých, ktorí si mysleli že po tohtoročnej už desiatej redukcii sadzieb sa expanzívna monetárna politika Fedu zastaví. Trh teraz očakáva ďalšie zníženie v decembri, tentokrát však len o štvrť percentuálneho bodu.

Úrokové miery klesli pod úroveň inflácie meranej indexom spotrebiteľských cien, čo znamená že reálne náklady na požičiavanie sú v podstate záporné. Komerčné banky taktiež znížili svoje „prime rates“ – úrokové sadzby pre najlepších podnikových klientov na 5 % z predchádzajúcej úrovne 5,5 %. To zároveň znamená nižšie ceny pri kúpe automobilov, domov a nižšie náklady na úvery z kreditných kariet, ktoré sú naviazané na výšku „prime rate“. Nižšie sadzby zmierňujú úverové náklady pre podniky i jednotlivcov, čo stimuluje investície a spotrebu.

Rozhodnutie Fedu prichádza dva dni pred zasadaním politikotvorných komisií britskej centrálnej banky Bank of England (Boe) i Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá doteraz preukazovala rezistenciu voči znižovaniu sadzieb i napriek množiacim sa signálom ekonomickej slabosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS