ČLÁNOK




Fed nevidí zmysel vo veľkých fúziách bánk
16. februára 2004

Tento rok sa začal zo správy o fúzii dvoch najväčších bánk J. P. Morgan Chase a Bank One. V dôsledku toho sa objavila druhá v USA a tretia na svete finančná korporácia s aktívami 1, 1 triliónov USD. Federálny rezervný systém (Fed), ktorý v USA plní funkcie banky bánk, teda centrálnej banky, schváli transakciu. Kvôli vytváraniu megabánk však neskáče od radosti.

Federálny rezervný systém zverejnil správu, v ktorej vyjadril pochybnosti o úžitku spájania veľkých bánk pre vývoj bankového systému v USA. Správa konštatuje, že v roku 2001 keď sa začala recesia, hospodárske výsledky amerických bánk boli lepšie ako v predchádzajúcom období recesie v rokoch 1990 – 1991.

Hlavným dôvodom toho je podľa Fed zlepšenie systému riadenia rizík a nízka úroveň úrokových mier na svetových finančných trhoch. Pokusy o diverzifikáciu obchodu v bankovníctve prostredníctvom fúzií nepriniesla podľa Fed podstatné výsledky.

Tento záver je mimoriadne dôležitý pre bankárov, pretože veľmi veľký počet fúzií a akvizícií v sektore finančných služieb sa od konca deväťdesiatych rokov robí kvôli rozloženiu rizika. Finančníci si myslia, že práve týmto spôsobom sa dá vyrovnať s výkyvmi vo finančnom sektore, ktoré vznikajú v situácii poklesu konjunktúry.

Pripomenieme si, že holdingová finančná skupina J.P. Morgan Chase & Co. Inc. začiatkom roka oznámila, že uzavrie zmluvu o kúpe chicagskej komerčnej banky Bank One Corp. za 58 mld. USD. Bude to jeden z najväčších obchodov v sfére finančnźch služieb v USA. Tento kontrakt umožní J. P. Morgan, ktorý operuje predovšetkým rozšíť svoje operácie na celom území USA. Okrem toho týmto spôsobom chce J. P. Morgan Chase získať významný podiel na trhu spotrebiteľských úverov. Spoločná banka bude mať 2300 pobočiek v 17 štátoch USA a bude schopný vytvoriť veľmi silnú konkurenciu najsilnejšiemu americkému vydavateľovi úverových kariet Citigroup. Podobnou logikou sa riadil pre časom Bank of America. Ten sa riadil podobnou logikou keď v októbri minulého roku kúpil Boston FleetFinancial za 47 mld. USD. Tretia najväčšia banka v USA je prakticky v každom regióne a má celkom 35 miliónov klientov. Citigroup nevznikla tiež ináč ako megafúziou investičnej banky Salomon Brothers, poisťovacej skupiny Travellers a Citibank.

Zo správy Fed vyplýva, že diverzifikácia rizika z geografického hľadiska vo vnútri USA nie veľmi pomôže bankám zbaviť sa vplyvu konjunktúry, pretože aj ekonomický vývoj jednotlivých amerických štátov je závislý od jedného a toho istého ekonomického cyklu. Fed konštatuje, že zavedenie nových finančných produktov nemusí znamenať zvýšenie diverzifikácie, ale naopak môže byť anulovaná novými rizikami. Ako príklad spomína Fed takzvaný krížový predaj (cross-selling), ktorý je na Slovensku známy ako predaj balíčkov služieb. Predajom doplnkových služieb, ako napríklad poistiek, alebo podielových fondov, spolu s klasickými bankovými službami, je získanie dodatočných poplatkov. Podľa údajov Fed, hoci sú príjmy z poplatkov dosť veľké, zabezpečujú sa v dôsledku výkyvov v kapitálovej vybavenosti bánk.

Hlavný záver Fed pozostáva v tom, že americké banky boli schopné prežiť recesiu v dôsledku poskytovania tradičných služieb, medzi ktoré nesporne patrí úverovanie podnikov. Výskum Fed okrem iného konštatuje, že znižovaniu trhových rizík prospeli pružné zmeny úrokových mier a vydávanie cenných papierov, ktoré umožňujú ochranu pred rizikami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS