Extrémny prepad japonského exportu, hospodárstvo ďalej ochabuje
Zrejme najneúprosnejšia je analýza Merrill Lynch, ktorá konštatuje, že v kontexte japonskej ekonomiky nie je vidieť svetlo na konci tunela ani teraz, no ani v perspektíve budúcich niekoľkých mesiacov
Japonská ekonomika ochabuje čoraz viac, no súbor najnovších dát signalizuje to, čo neočakávali ani analytici z tábora pesimistov.
Priemyselná výroba poklesla v novembri v hodnotách, ktoré sú porovnateľné iba s katastrofálnymi výsledkami z roku 1953, vzrástla miera nezamestnanosti a poklesli výdavky domácností.
Konkrétne – produkcia životne dôležitých výrobcov, najmä pre export krajiny, sa v novembri 2008 prepadla v porovnaní s októbrom o 8,1%, čím najmä japonskí výrobcovia automobilov a elektroniky reagujú na čoraz výraznejšie klesajúci globálny dopyt.
Export a priemyselná výroba sa znížili tak výnimočne rýchlo, že toto tempo sa vymyká akýmkoľvek prechádzajúcim odhadom analytikov, konštatuje sa vo vyhlásení Macquarie Securities.
Mesačný prepad priemyselnej výroby sa skoro zdvojnásobil s predchádzajúcim rekordom z januára 2001 dodáva Ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu.
Japonský export poklesol v novembri o 26,7%/!/ a spoločnosti ako Toyota a Sony oznámili ďalšie obmedzenie výroby a stavu zamestnancov.
Terajší extrémne silný jen, najmä voči doláru a euru, predstavuje vážny úder pre japonskú, exportne orientovanú ekonomiku.
Nezamestnanosť v novembri medzimesačne vzrástla o 3,9%. V krajine je momentálne /k ultimu novembra 2008/2,56 milióna nezamestnaných, čo predstavuje medziročný nárast o 100 000 ľudí.
Maloobchodný predaj sa v novembri znížil o 0,9% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a tento pokles pokračuje už tretí, po sebe nasledujúci mesiac.
Priemerné mesačné výdavky domácností sa v novembri znížili medziročne o 0,9% a tento trend pokračuje už deväť po sebe nasledujúcich mesiacov. Zmiernila sa však tzv. „jadrová“ inflácia – v novembri bola na úrovni 1%, v porovnaní s októbrovou hodnotou 1,9%. Pri spomaľujúcej sa ekonomike však začínajú prevládať obavy, že Japonsko sa dostane do deflačného vývoja.
Osobitne pochmúrny je výhľad japonských výrobcov – ak sa potvrdia prognózy pre nadchádzajúce dva mesiace /december 08 a január 09/, možno očakávať prepad produkcie hlavných výrobcov, najmä automobilov a elektroniky, až o 20% /od začiatku októbra tohto roka končiac januárom 2009/.
Zrejme najneúprosnejšia je analýza Merrill Lynch, ktorá konštatuje, že v kontexte japonskej ekonomiky nie je vidieť svetlo na konci tunela ani teraz, no ani v perspektíve budúcich niekoľkých mesiacov…