Štáty eurozóny budú mať zrejme permanentnú ochranu pred neschopnosťou refinancovať svoje dlhy na finančných trhoch. Ministri financií Európskej únie totiž na svojom nedeľnom rokovaní dosiahli konsenzus v otázke permanentného eurovalu, ktorý by mal v polovici roka 2013 nahradiť súčasný dočasný ochranný mechanizmus. Náklady v permanentnom mechanizme však má znášať aj súkromný sektor. „Vývoj nám dal za pravdu a ukazuje sa, že je správne zapojiť do znášania rizika aj súkromný sektor, aby sa predišlo morálnemu hazardu,“ povedal v tejto súvislosti minister financií Ivan Mikloš.
Ministri financií členských štátov únie v nedeľu odsúhlasili aj poskytnutie finančnej pomoci Írsku vo výške 85 mld. eur. Potvrdil to po večernom rokovaní v Bruseli eurokomisár pre ekonomické a menové záležitosti Olii Rehn. Na poskytnutí pomoci sa najprv dohodli ministri krajín používajúcich spoločnú európsku menu a následne aj s ňou vyjadrili súhlas aj ministri všetkých krajín únie. Podľa dostupných informácií plánuje Dublin použiť 35 mld. eur na pomoc kolabujúcemu bankovému sektoru a zvyšných 50 mld. eur pôjde do rozpočtu. Balík pomoci zahŕňa aj bilaterálne pôžičky od Veľkej Británie, Švédska a Dánska.
Írska vláda minulú nedeľu požiadala Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o aktiváciu pomoci z Európskeho fondu finančnej stability, takzvaného eurovalu, v snahe o podporu svojho kolabujúceho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov na jeho financovanie. Euroval vznikol v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Ide o systém záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 miliárd eur.