ČLÁNOK




Európsky parlament schválil smernicu o vysielaní pracovníkov do iného štátu EÚ
29. mája 2018

Európsky parlament v utorok schválil konečné znenie legislatívy, ktorá pracovníkom vyslaným do iného členského štátu Európskej únie (EÚ) prinesie rovnakú mzdu za rovnakú prácu na rovnakom mieste. Nová smernica by mala zvýšiť ochranu vysielaných pracovníkov a zaistiť spravodlivejšiu hospodársku súťaž pre podniky na vnútornom trhu únie. Text novej smernice musí po Európskom parlamente odobriť aj Rada EÚ. Členské štáty EÚ budú mať následne dva roky na transpozíciu jej ustanovení do vnútroštátnych právnych predpisov, uvádza sa v tlačovej správe Európskeho parlamentu.

Na základe schváleného textu sa budú všeobecné pravidlá odmeňovania hostiteľského členského štátu vzťahovať aj na pracovníkov vyslaných na jeho územie z iného členského štátu. Okrem právnych predpisov môžu členské štáty rozhodnúť, že voči pracovníkom vyslaným na ich územie sa budú uplatňovať aj ustanovenia veľkých reprezentatívnych regionálnych alebo odvetvových kolektívnych zmlúv, ktoré sa dosiaľ týkali iba pracovníkov v stavebnom sektore. Náklady spojené s cestovaním, stravovaním a ubytovaním vyslaných pracovníkov by mali hradiť zamestnávatelia a zamestnancom by ich nemali strhávať z platov. Zamestnávatelia tiež budú musieť vyslaným pracovníkom zaistiť dôstojné ubytovanie v súlade s vnútroštátnymi predpismi.

Vyslanie by nemalo trvať dlhšie ako dvanásť mesiacov, s možným predĺžením o ďalších šesť mesiacov. Na zamestnanca, ktorý zostane v danom členskom štáte po uplynutí tejto lehoty, sa začnú vzťahovať všetky predpisy hostiteľskej krajiny týkajúce sa pracovných podmienok. Členské štáty by mali úzko spolupracovať v snahe ochrániť pracovníkov pred podvodným vysielaním. Podvodné vyslanie môže nastať napríklad vtedy, ak sa podnik s reálnou základňou a zamestnancami v istom členskom štáte zaregistruje ako schránková firma v inej krajine EÚ a z dôvodu šetrenia nákladov papierovo vyšle svojich zamestnancov z danej krajiny do svojho členského štátu.

Podmienky vysielania v odvetví cestnej dopravy budú predmetom samostatnej právnej úpravy v rámci balíka predpisov v oblasti mobility. Do jej schválenia a nadobudnutia účinnosti sa na vodičov budú vzťahovať pravidlá pôvodnej smernice o vysielaní pracovníkov z roku 1996.

Vyslaným pracovníkom je zamestnanec, ktorý na základe pokynu zamestnávateľa vycestuje do iného členského štátu, aby tam dočasne poskytoval služby svojej spoločnosti. V roku 2016 bolo v rámci EÚ vyslaných do iného členského štátu 2,3 milióna pracovníkov. Počet vyslaných pracovníkov vzrástol medzi rokmi 2010 a 2016 o 69 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS