Zdá sa, že európske komerčné banky prekonali štádium okamžitého vplyvu útoku na Spojené štáty bez väčších následkov, v dlhodobejšom časovom horizonte sa však môžu dostať pod tlak veľmi neurčitej a ťažko vypočítateľnej situácie.
Popredné ratingové agentúry – Moody´s, Standard & Poor´s a Fitch pritom definovali okamžitý vplyv tejto tragédie ako minimálny.
Avšak bankové skupiny sa stanú s najväčšou pravdepodobnosťou viac zraniteľné voči ťažko „čitateľnému“ ekonomicko-finančnému prostrediu, no budú konfrontované aj možnosťou dlhšieho štádia ekonomického spomalenia v USA.
Banky by sa mali zhlboka nadýchnuť a nepodľahnúť panike, konštatuje vo svojej štúdii agentúra Fitch. Niet ale pochybností o tom, že najmä finančné domy, ktoré sú silne orientované na investičné bankovníctvo, budú musieť veľmi rýchlo znížiť svoje náklady.
Pre úverujúce banky sa stane zrejme najväčším problémom celková kvalita aktív.
Moody´s v tejto súvislosti dodáva, že existuje iba veľmi malá pravdepodobnosť bankovej krízy v období po útoku na New York a Washington.
Aj ázijská a ruská finančná kríza mali iba veľmi obmedzený vplyv na rating európskeho bankového sektora – dodáva Moody´s.
V každom prípade je však evidentné, že investičné bankovníctvo musí revidovať svoje predbežné odhady výnosov, čím sa ich rating zníži.
Nemožno však kalkulovať s okamžitou redukciou úverovej, respektíve finančnej sily európskych bánk.
Britské, holandské, španielske a francúzske banky sú značne ziskové v operáciách pre drobných klientov, čo by sa mohlo stať komparatívnou výhodou v čase krízy a neistoty.
Podstatne väčšie riziko však hrozí investične orientovaným bankám, akými sú Credit Suisse, Deutsche Bank a UBS.
Dve tretiny výnosov DB pochádza práve zo sféry investičného bankovníctva, no profitabilita v rámci retailových operácií je minimálna, čo je dané aj nesmierne fragmentovaným trhom v Nemecku. Vôbec preto nie je náhoda, že najväčšie nemecké banky sa momentálne orientujú na zníženie nákladových položiek, osobitne pri eliminovaní značného počtu pracovných pozícií.