Po niekoľkoročných rokovaniach sa ministri financií Európskej únie dohodli na spoločných pravidlách zdaňovania úspor. Podľa tejto dohody už nebude možné vyhýbať sa plateniu daní z úrokov ukrývaním úspor v inej krajine. Európsky komisár Frederik Bolkenstein označil dohodu za obrovský úspech, keďže bude znamenať, že všetci občania únie budú odteraz platiť daň zo svojich bankových vkladov.
Podľa rozhlasovej stanice BBC sa ministri EÚ dohodli, že 12 členských krajín únie, s výnimkou Luxemburska, Belgicka a Rakúska, si bude od budúceho roka automaticky vymieňať informácie o bankových účtoch na ich území, ktorých vlastníkmi sú občania iných členských štátov. Týka sa to aj britských a holandských závislých území ako sú ostrovy v Lamanšskom prielive Guernsey a Jersey, či teritóriá v Karibskej oblasti.
Londýn, ktorý si chce zachovať nezávislosť vo finančných záležitostiach, nesúhlasil s tým, aby sa dane, ktoré budú platené na britskom území, stanovovali v Bruseli. Namiesto toho navrhol systém výmeny informácií. Podľa britského ministra financií Gordona Browna je to dôležitá dohoda, ktorá zabezpečí výmenu informácií o daňových otázkach, neznamená však daňovú harmonizáciu na princípe „jedna výška pre všetkých“.
Dohoda je tvrdo vybojovaným kompromisom. Európska únia chcela dosiahnuť úplný koniec bankového tajomstva, no jej úsilie maril odpor Švajčiarska, kvôli ktorému Luxembursko, Belgicko a Rakúsko odmietali takisto ustúpiť. Po silnom tlaku Švajčiarsko nakoniec súhlasilo, že jeho banky budú automaticky strhávať daň z úspor občanov EÚ. Podrobnosti sa musia ešte dohodnúť, ale je to rozhodne významný ústupok. Spomínané tri členské krajiny EÚ sa teda rozhodli zachovať si bankové tajomstvo, ale rovnako ako Švajčiarsko súhlasili so zdaňovaním úspor priamo v banke. Daň z úrokov majú postupne zvýšiť na 35 percent do roku 2010.