Obchodná vojna medzi USA a Európskou úniou (EÚ) sa dostane do ďalšej fázy, ak spoločenstvo splní svoju hrozbu a od konca marca budúceho roka postupne uvalí sankčné clá na množstvo komodít dovážaných na jeho územie zo Spojených štátov.
V stredu úrady EÚ ultimatívne požiadali americkú administratívu, aby zastavili činnosť amerických exportných firiem (FSC – foreign sales corporations), ktoré sú daňovo zvýhodňované. Tým získavajú neodôvodnenú výhodu voči svojim konkurentom z iných častí sveta, vrátane firiem EÚ. Existenciu FSC pokladá za neoprávnenú aj Svetová obchodná organizácia (WTO), ktorá svojím rozhodnutím dala EÚ súhlas na uskutočnenie obranných obchodných opatrení.
EÚ stratila trpezlivosť aj v prípade amerických ochranných ciel na dovoz ocele do USA. Komisár EÚ pre obchod Pascal Lamy po rokovaniach vo Washingtone povedal, že ak Amerika nekoná, je veľmi pravdepodobné, že odvetné opatrenia prídu už v decembri. Aj ochranné opatrenia Bushovej vlády na dovoz ocele do Spojených štátov WTO pokladá za neoprávnené, lebo sú porušením pravidiel svetového obchodu. Na budúci týždeň v pondelok má potvrdiť správnosť tohto výroku aj odvolací orgán WTO.
EÚ už informovala, že v prípade odvety za americké sankčné clá na oceľ zvýši svoje sankčné clá na americké tovary v hodnote 2,2 miliardy USD (približne 79 miliárd Sk) ročne.
Prvá etapa zvyšovanie ciel na americké tovary za existenciu FSC bude v marci budúceho roka 5-% a americké tovary zdražejú o 290 miliónov EUR (približne 11,9 miliardy Sk). Neskôr budú tieto clá rásť o 1 % mesačne a v marci 2005 dosiahnu hranicu 17 %. Dovoz amerických tovarov zdražie o 614 miliónov USD.
Európska komisia svojím návrhom výšky sankčných ciel na americké tovary za existenciu FSC hlboko zaostáva za možnosťami, ktoré jej dáva rozhodnutie WTO. EÚ by mohla zvýšiť svoje sankčné clá až na 4 miliardy USD. Toľko totiž dosahujú neoprávnený zisk americké firmy, najmä strojárske, ktoré majú svoje fingované centrály v daňových rajoch a v USA nemusia platiť dane v plnom rozsahu. Americká vláda takéto porušovanie pravidiel svetového obchodu toleruje zo zákona.
Pascal Lamy povedal, že EÚ čaká už tri roky na kroky amerických vládnych miest, ktoré by smerovali k zrušeniu FSC. Dodal, že čím rýchlejšie bude Amerika konať pre ich zrušenie, tým menej bude táto operácia bolestivejšia.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.